http://www.index.hr/vijesti/clanak/grad-rijeka-iz-derutnog-gradskog-stana-izbacuje-na-ulicu-bolesnu-samohranu-majku-i-troje-djece/735202.aspx

Što je ovo? Tekst sam pronašla na Grupi Riječka enciklopedija Fluminensia, a link je na članak na portalu index.hr
Pa zar grad zaista mora ući u posjed derutnog stana, jer je gđa Duraković prekršila zakon i provalila u stan? Vjerojatno je to učinila iz obijesti;a ne radi očajnog života uz supruga alkoholičara? Zar grad Rijeka baš mora na gđi Duraković i njenoj djeci pokazivati kako se čvrsto & ispravno drži zakona? Niste li mogli učiniti razdvajanje domaćinstva, pa veliki stan u kojem je ostao suprug nasilnik i alkoholičar zamijeniti za dva manja? Grad Rijeka prijatelje djece?!? Kakvi to PC ili robot like službenici rade u gradskim službama?
Kakav je to način da Centar za socijalnu skrb prijeti oduzimanjem djece i smještajem u Dom gđi Duraković?
Neću nikoga prozivati, ali pouzdano znam da selektivno pristupaju slučajevima iz više pouzdanih izvora, koje naravno neću otkriti.
Mnogi su zaslužni ljudi grada Rijeke dobili stan na korištenje,
protiv čega nemam ništa.
Smatram da je odvratno, licemjerno i potpuno bešćutno deložirati gđu Duraković, bez obzira na sudsku presudu, ao sucu neću trošiti riječi.
Držite li se tako čvrsto & ispravno zakona kada je u pitanju Kralj Korza & ostala riječka tajkunerija?
Moje ime je Ljiljana Kurteš, i sama sam bila samohrana majka. Moja kći je odrasla osoba, koju sam odgojila uz pomoć obitelji.
Treba li Grad prijatelj djece postupiti jednako kao i Policija u Pitomači?
Volim Rijeku, svoj rodni grad. Ovakve mrlje & sumnjivi postupci gradskih službi ostavljaju gorčinu i gađenje nad onima koji bi trebali biti u službi svih građana, kako onih koji imaju, tako još više onih koji nemaju.
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru
Ljiljana Kurteš

Ljiljana Kurteš / 31.03.2014.

Poštovana gospođo Kurteš,

Izuzetno nam je žao zbog situacije u kojoj se gospođa Duraković našla sa svojom obitelji i vjerujemo da joj nije nimalo lako u ovakvim okolnostima, posebno kao roditelju. Međutim, želimo naglasiti kako Gradu Rijeci zaista nije u interesu gospođu Duraković, kao niti bilo kojeg našeg sugrađanina, izbaciti na ulicu, već izaći ljudima u susret, koliko je to u našoj moći. Grad Rijeka je, postupajući u skladu sa svojim mogućnostima i ovlastima, učinio sve kako bi zbrinuo gospođu Duraković i njenu djecu.

Stoga dopustite da kronološki iznesemo sve činjenice vezane uz ovaj problem. Grad Rijeka vlasnik je stana u centru grada, u kojeg je gospođa Duraković bespravno uselila u ožujku 2012. godine zajedno sa svoje troje djece. Taj je stan bio u posjedu Grada Rijeke od 11. studenoga 2011. godine i trebao je biti uređen radi dodjele u najam temeljem Liste prioriteta za dodjelu stana, a što je i jedini način na koji mi dodjeljujemo stanove našim sugrađanima.

Uz razumijevanje socijalnih prilika gospođe Duraković, ona od useljenja u ovaj stan nije podmirila niti jedan račun troškova stanovanja. Istovremeno, prema podacima Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, temeljem Socijalnog programa Grada Rijeke, Odluke o socijalnoj skrbi ostvarivala je i ostvaruje sve oblike pomoći, od 2003. do 2014. godine, koje Grad Rijeka omogućava, i to:

– pravo na troškove smještaja u dječji vrtić:09/2003. – 08/2014.g.,
– pravo na marendu i produženi boravak: 09/2007. – 06/2014.g.,
– pravo na donaciju za novorođenče:06/2008.g.
– poklon bon za novorođenče:6/2008.g.,
– prehrana novorođenčeta:06/2008. – 12/2008.g.,
– pravo na školske knjige:2009. i 2010.g.,
– pravo na javni prijevoz:12/2011. – 12/2013.g.,
– pravo na ogrjev:za 2012. i 2013. g.,
– pravo na najam (tzv. podstanarina):06/2008.-05/2009. i 10/2010. – 09/2012.g.

Stoga nažalost, u ovom segmentu, Grad Rijeka je gospođi Duraković pomogao svim mogućnostima koje imamo na raspolaganju kako bismo joj olakšali troškove života.
Protiv gospođe Duraković je pred Općinskim sudom u Rijeci pokrenut postupak radi smetanja posjeda 17. lipnja 2013. godine. Općinski sud u Rijeci donio je rješenje kojim joj je naloženo da stan vrati u posjed Gradu Rijeci. Protiv tog rješenja uložila je žalbu, u kojoj gospođu zastupa odvjetnica. Županijski sud u Rijeci donio je 25. veljače 2014. godine rješenje kojim je njena žalba obijena kao neosnovana te potvrđeno rješenje Općinskog suda u Rijeci.

Nalog za pokretanje ovršnog postupka dan je 31. ožujka 2014., budući da je navedeno Rješenje postalo pravomoćno 25. veljače 2014., a ovršno dana 26. ožujka 2014.

Stoga za sada nije donijeto Rješenje o ovrsi (deložaciji) pa tako nije ni zakazana deložacija iz stana koji gospođa Duraković koristi bez valjane pravne osnove, suprotno navodima koji se u zadnje vrijeme pojavljuju u medijima.

U medijima se pojavio i navod kako se gospođa Duraković na listi čekanja za stan nalazi više od deset godina i kako se nju redovito preskakalo, dok su romske obitelji iz susjedstva dobivale stanove u manje od godinu dana od podnošenja zahtjeva. Naime, temeljem redoslijeda Liste prioriteta utvrđene za razdoblje od 2002.-2006. godine, Grad Rijeka dodijelio je u najam tadašnjem suprugu gospođe Duraković, trosobni stan na adresi na području Pehlina. Stan je dodijeljen bivšem suprugu gospođe Duraković za slijedeće članove obiteljskog domaćinstva: suprugu, kćer i dva sina, a Ugovor o najmu stana sklopljen je 17. rujna 2008. godine.

Gospođa Duraković obratila se Gradu Rijeci sa zamolbom da se stan, na kojem pravni položaj najmoprimca ima njen bivši suprug, zamijeni za dva manja stana. U cilju rješavanja zahtjeva za zamjenu stana za dva manja, Grad Rijeka obratio se Centru za socijalnu skrb Rijeka 24. prosinca 2009. godine te je zatraženo njihovo očitovanje, koje je zaprimljeno 11. veljače 2010. godine. Kako je navedeno, gospođa Duraković, zajedno sa njenim bivšim suprugom, u dva navrata pozvana je u prostorije Centra za socijalnu skrb radi rješavanja stambenog problema. Međutim, tim se pozivima nije odazvala, dok prilikom kućnog izvida djelatnice Centra, u stanu nije nitko zatečen.

Odredbama Zakona o najmu stanova nije utvrđena mogućnost da bi najmodavac, u ovom slučaju Grad Rijeka, imao pravo najmoprimcu, bez njegove suglasnosti, a u ovom slučaju, to je bivši suprug gospođe Duraković, utvrditi obvezu na zamjenu stana kojeg su do tada svi kao obitelj koristili za dva manja stana. Stoga je gospođi Duraković i upućen odgovor da takav zahtjev mora podnijeti najmoprimac stana, odnosno da on mora sa takvom zamjenom biti suglasan, što nije učinjeno. Gospođa Duraković time je željela riješiti svoje stambeno pitanje, međutim, zakonskih odredbi se moramo pridržavati, i to za sve jednako.

Međutim, gospođa Duraković je više puta bila upućena i u mogućnost podnošenja tužbe radi utvrđenja statusa najmoprimca na stanu, s obzirom da skrbi o malodobnoj djeci, međutim, nažalost, to nije učinila.

Iz Zapisnika o kontroli korištenja stana u dva navrata utvrđeno je kako stan na Pehlinu koristi bivši suprug gospođe Duraković sa troje djece, a da je gospođa odselila iz stana.

Nažalost, s obzirom da gospođa Duraković koristi stan u vlasništvu Grada Rijeke bez valjane pravne osnove, nema pravo na dodjelu stana Grada Rijeke u najam. Naime, svi stanovi u vlasništvu Grada Rijeke dodjeljuju se prema redoslijedu Liste za davanje stanova u najam na kojoj se trenutno nalazi 735 građana Rijeke. To je iznimno velik broj građana koji čekaju na red za stambeno zbrinjavanje, a njihov velik broj nalazi se u zaista teškim životnim, materijalnim i zdravstvenim situacijama. I za sve te građane koji se nalaze na listi vrijede kriteriji koji su se poštivali prilikom njenog sačinjavanja.

Uz puno razumijevanje za problem gospođe Duraković, njeno stambeno zbrinjavanje, prije onih koji su godinama na listi i strpljivo čekaju na dodjelu stana, također ne bi bilo pravedno i dovelo bi u nepravedan položaj sve one koji nisu postupili suprotno zakonu. Time se ne želi umanjiti ovaj problem i situaciju, na koju je, vjerujemo, gospođu Duraković prisilila nezavidna životna situacija. No nažalost, zakonske propise moramo poštovati upravo kako bismo izbjegli bilo kakve nepravilnosti u dodjeli stanova u najam, kojih nažalost ima premalo u odnosu na broj građana kojima je potrebno stambeno zbrinjavanje. Dakle, Lista i postoji da bi se utvrdili prioriteti u zbrinjavanju, kao i pravila koja se moraju poštivati.

Stoga se gospođa Duraković može pokušati obratiti Centru za socijalnu skrb Rijeka, temeljem čije procjene da smo njenu obitelj dužni prioritetno stambeno zbrinuti, možemo donijeti odluku o takvom rješavanju stvari. Grad Rijeka svakako će učiniti sve što bude u njegovoj nadležnosti i u skladu s mogućnostima, kako bi pomogao u nastalim okolnostima.

Odgovorite