Vozeći se danas prema obilaznici, uočio sam polusuhu “živu ogradu” ispred zgrade elektre, apsurd je što se na samom raskršću kod Elektroprimorja nalazi izvor kojim se vodom snabdjeva perilo “Brajda”, jedno od rijetkih sačuvanih do danas (možda i jedino, ne poznam povijest Rijeke tako dobro da bi bio siguran).
Žalosna slika se nastavlja duž Prvomajske ulice, drvored, pogotovo mlada stabla, doslovno umire bez vode. Zadnjih 100-150 metara drvoreda su skoro sve mlada stabla, plitkog korijenja koja će bez vode trebati iduće godine zamjeniti novima.
Vjerujem da bi gradu koji leži na vodi, dostupnih izvora od kuda vatrogasci ili netko drugi može uzeti vodu za zaljevanje drvoreda ima u skoro svakoj gradskoj četvrti to bilo isplativo.
Tom jadnom drveću uzeli smo životni prostor, mogućnost da razvije korjenov sustav na prirodan način ograničivši im ponekad vlažnu površinu tla na manje od 1m2, grad ulaže novac u pomlađivanje i održavanje tih drvoreda (znam da su kestenova stabla štićena od štetočinja) a sada kad su ta mlada stabla na rubu života nitko na njih ne obraća pažnju.
Elektroprimorje svoj parkić može zaliti za pola sata i uz malo dobre volje, grad drvorede tjekom dvije-tri noći uz minimalne troškove, sigurno manje od sadnje novog drveća nakon vađenja osušenog te zamjene većeg dijela zemlje u tim jadnim , malim rupama.
Iskreno, odgovor nekih službi me ne zanima ali bih volio vidjeti kod mog idućeg dolaska u Rijeku da je nešto konkretno učinjeno, sada i odmah jer za koji dan će biti kasno.
Hvala Vam što ste reagirali na ovo. Upit je poslan.
mislim da je čistoća zadužena za zalijevanje i da je stanje isto kao što je i bilo kod košnje…znaci jako slabo se zaljeva kao što se i kosilo…!!!!
Poštovani,
drvored u Prvomajskoj ulici najvećim dijelom sađen je na vijaduktu, zbog čega su korita stabala vrlo malih dimenzija, a što se vidi na priloženoj fotografiji. Zbog ograničenih uvjeta razvoja korjenovog sustava stabla su manjih dimenzija no što je uobičajeno za tu dob, te laiku mogu izgledati poput mladih stabala, međutim radi se o odraslim stablima sa dovoljnom unutrašnjom zalihom vode za uvjete kakvi trenutno vladaju u gradu Rijeci. U sušnim uvjetima stablo odbacuje dio lisne mase kako bi smanjilo potrebe za vodom, što ne dovodi u pitanje preživljavanje stabla već se radi o prilagodbi uvjetima ljetnih vrućina.
KD ‘Čistoća’ raspoložive cisterne za zalijevanje usmjerava na zalijevanje mladih stabala, koja su puno osjetljivija na nedostatak vlage u tlu.
S poštovanjem
KD Čistoća