Poštovani,

od 2005. godine od kad je Grad Rijeka kao jedan od prvih gradova i općina u RH stekao počasni naziv grada prijatelja djece, a čiji je cilj bio aktivno unaprijediti ostvarenje prava i potreba djece – u tom smislu i do danas izostavljena je jedna skupina djece kojoj očito isti Grad nije prijatelj a to je skupina djece s posebnim potrebama. U Rijeci su se uređivale zelene površine, dječji parkovi, međutim nije se uredio niti jedan javni prostor koji bi djeci s poteškoćama omogućio da se uključe u društvo kako bi i oni kroz igru učili i otkrivali što i preporučaju pedagozi.

U cijelome gradu nema niti jedne ugrađene sprave poput specijalnog vrtuljka ili ljuljačke za djecu u invalidskim kolicima ili neke druge sprave za djecu s teškoćama u kretanju.

Možda je pitanje bilo za prijedlog za male komunalne akcije na čiji sam poziv zakasnila, međutim smatram da je pitanje veće težine i ujedno kritika na nemar za djecu s teškoćama, stoga molim ovim putem odgovor postoji li mogućnost da se po ovom pitanju nešto poduzme?

Frka / 09.08.2021.

Poštovani,

nadležne gradske službe zahvaljuju Vam na javljanju, konstruktivnim kritikama i prijedlozima koji su već u razmatranju, uz ispriku zbog propusta što na dječjim igralištima trenutačno nema sprava za igru djece s teškoćama u razvoju. Pritom ističu značaj inkluzije kao vrijednosti koju i Grad Rijeka kao Grad prijatelj djece promovira i živi, a koja podrazumijeva proces u kojemu se djeca s teškoćama u razvoju odgajaju i obrazuju u okruženju sa svojim vršnjacima, zbog procesa stvaranja osjećaja pripadnosti grupi u kojoj dijete s teškoćama boravi. Kao što i sami znate, socijalna inkluzija djece s teškoćama u razvoju i njihovih vršnjaka koji nemaju teškoća daje mogućnost svoj djeci da uče, igraju se i žive zajedno te da se razvijaju u osobe koje razumiju i poštuju jedni druge.

Upravo stoga Odjel gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem i Odjel gradske uprave za komunalni sustav razmotrit će i na terenu izvidjeti gdje postoje mogućnosti dopune postojećih igrališta spravama namijenjenih djeci s teškoćama u razvoju, ali isključivo u okviru istih tih igrališta. Ujedno podsjećamo kako je Rijeka grad različitosti i grad brojnih nacionalnih manjina, a time i kultura koje nas čine jedinstvenim. Upravo u tome Rijeka je uvijek bila i bit će ujedinjena te primjer bogatstva različitosti koje naš grad čine posebnim.
Ovom prilikom svakako je važno napomenuti da postavljanje sprava za igru djece s teškoćama u razvoju predstavlja nešto kompleksniji zahvat po pitanju razine sigurnosti, pa je stoga u planiranje lokacije i opremanja važno uključiti urbaniste, djelatnike koji uređuju i opremaju komunalne, odnosno javne površine te zdravstvenu struku.

U Odjelu gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb ističu da se Grad Rijeka zaista aktivno trudi kroz različita područja, a prvenstveno odgojno-obrazovnu djelatnost, sport i kulturu, djecu s teškoćama u razvoju, kao i mnoge druge posebno osjetljive skupine djece, uključiti u zajednicu, prema njihovim potrebama i resursima.

Pored toga, samo kroz financiranje projekata i programa vezanih uz zdravstvenu i psihosocijalnu skrb za građane, Grad Rijeka surađuje s nizom partnerskih organizacija koje provode različite projekte i programe za tu, po mnogo čemu posebnu populaciju djece.

Tako je, primjerice, niz godina ovaj Grad sufinancirao Ordinaciju za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Mile Batinić, dr. med. koja je do sredine ove godine provodila kontinuirani nadzor djece i mladeži s cerebralnom paralizom i drugim oblicima tjelesne invalidnosti. Projekt se više ne provodi, zbog odlaska liječnika u mirovinu i zatvaranja ordinacije. Grad Rijeka financira i preventivni projekt hidro kineziterapije za djecu s teškoćama u razvoju Plivačkog kluba Forca, zatim prijevoz i provedbu izvaninstitucionalnih radionica za djecu i mlade s invaliditetom koje organizira Udruga osoba s cerebralnom i dječjom paralizom, pruža potporu udrugama koje okupljaju slijepe i gluhe osobe, podržava psihosocijalnu potporu djeci s intelektualnim teškoćama koju organizira Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Srce, omogućava individualni i stručni tretman djece sa sindromom Down u okviru Udruge za sindrom Down– Rijeka, projekte socijalne integracije djece s teškoćama u razvoju koju organiziraju Udruge Dira Rijeka i Udruga za skrb autističnih osoba Rijeka, podržava aktivnosti Udruge za terapiju i aktivnosti pomoću konja „Pegaz“ Rijeka usmjerene ka poboljšanju fizičkog, psihičkog i socijalnog zdravlja za djecu u riziku od društvene isključenosti.

Nadalje, zasigurno Vam je poznato da Grad Rijeka sponzorira i organizaciju Riječkih sportskih igara za djecu s teškoćama u razvoju Sportskog saveza osoba s invaliditetom grada Rijeke, kao i Festival stvaralaštva i postignuća djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom I-fest i to punih 18 godina.

Nadamo se da ćete se nakon svega navedenog o skrbi Grada Rijeke za djecu s teškoćama u razvoju, složiti da Grad Rijeka ipak zaslužuje počasni naziv prijatelja djece kojeg ponosno nosi više od petnaest godina. No, u Gradu Rijeci potpuno se slažu s Vama da se uvijek može učiniti više i bolje, na čemu će se intenzivno i raditi u vremenu koje slijedi te zahvaljujući Vašem i angažmanu mnogih drugih sugrađana koji će na ovaj ili neki drugi način ukazivati na pojedine propuste i probleme.

S poštovanjem,
Gradska uprava.

Poštovani,
zahvaljujem na brzom odgovoru, koji ipak niti isprikom ne umanjuje činjenicu da je i više od 15 godina otkako se diči i ponosno promovira svoju titulu grada prijatelja djece Grad Rijeka grubo prekršio članak 23 Konvencije o pravima djeteta zanemarujući djecu s posebnim potrebama (a to se ne odnosi samo na djecu od školske dobi nadalje za koje ste aktivnosti nabrojali što sve grad sponzorira, jer takva djeca imaju potrebe i od ranije dobi, dapače neka već od rođenja). Kao jedan konkretan primjer grad Rijeka ne nudi niti jednog Vojta terapeuta (to vjerojatno znaju što je
samo oni koji ga trebaju a treba ga većina djece koja se čim se rode vode kao neurorizična), pa i po pisanoj preporuci liječnika za istim roditelji moraju tragati u drugim gradovima (Pazin, Poreč,Zagreb) i o svom trošku. Takva terapija je dio rane intervencije – pojam koji je Grad Rijeka zanemario, očito brinući se samo o odraslijoj djeci s invaliditetom, koja su većinom rođena s posebnim potrebama ali tada zanemarena.
Obzirom je prekompleksno predvidjeti gdje bi mogli u budućnosti (nadam se skoroj jer više od 15 godina čekanja za jedan takav pothvat je bilo dovoljno za jedan grad sa visoko socijalnim standardom za sve građane a posebno za djecu) biti ću slobodna iznijeti konkretan prijedlog o kojim se na primjer javnim površinama može odnositi – iznad tc Kaufland koji je vrlo zanimljiv roditeljima i djeci površina je velika djece je uvijek puno a sprave su samo 4, iznad skate parka je dječji park koji sadrži sprave za djecu međutim postao je okupljalište za vlasnike pasa što je skroz neprimjereno uz sve površine koje je Grad Rijeka osigurao i uredio tim istima. A isto tako i u svakom drugom većem parku bilo bi lijepo i pohvalno da možemo djecu s posebnim potrebama uključiti u društvo.

Poštovani,
s obzirom da se Vaš prvotni upit odnosio na igrališta za djecu s teškoćama u razvoju, Odjel gradske uprave u svom očitovanju nije naveo sve što Grad Rijeka čini s ciljem izjednačavanja mogućnosti i podizanja kvalitete djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, pa tako ni aktivnosti koje se odnose na ranu intervenciju.
Da bi se na području grada razvila usluga rane intervencije za djecu kod koje je utvrđen razvojni rizik ili razvojne teškoće, a koja podrazumijeva stručnu poticajnu pomoć djetetu, ali i stručnu i savjetodavnu pomoć članovima njegove obitelji, osnovana je radna skupina od pet članova koju čine dva predstavnika Grada Rijeke, točnije jedan predstavnik Gradskog vijeća i jedan predstavnik gradske uprave te po jedan predstavnik Primorsko-goranske županije, Dječjeg vrtića Rijeka i Centra za rehabilitaciju Fortica. Zadaci te radne skupine su ispitivanje potreba za uslugama rane intervencije u lokalnoj zajednici, predlaganje načina pružanja usluga rane intervencije u Rijeci, uključujući i prijedlog potrebnih prostorno-materijalnih, financijskih i kadrovskih uvjeta. Za aktivnosti radne skupine u inicijalnoj fazi razvoja usluge u Proračunu je osigurano 50.000 kuna, a rezultati tih aktivnosti su osiguranje temeljnih uvjeta za provođenje socijalne usluge rane intervencije koju bi građanima trebao pružati Centar za pružanje usluga u zajednici Izvor Selce. Uz suglasnost osnivača te ustanove, odnosno nadležnog Ministarstva, izmijenjena je djelatnost, unutarnje ustrojstvo i sistematizacija radnih mjesta. Dogovoreno je da će se sredstva za stacionarno i mobilno pružanje usluge, odnosno službeno vozilo, stručni tim koji se sastoji od logopeda, rehabilitatora psihologa i fizioterapeuta te dio mjesečnih materijalnih troąkova, osigurati iz Proračuna Grada i Proračuna Primorsko-goranske županije u jednakim udjelima. U Odjelu gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb ističu da bi navedena usluga uskoro trebala biti dostupna građanima Rijeke kojima je potrebna.
Što se pak tiče drugog dijela Vašeg upita, za istaknuti je kako je Odlukom o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca, načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te načinu postupanja s divljim životinjama pronađenim izvan prirodnog staništa zabranjeno dovoditi pse na dječja igrališta, neovisno o postojanju ili nepostojanju znaka zabrane.
Direkcija za komunalno redarstvo po tom pitanju svakodnevno nadzire javne površine, a posebice zelene, što se odnosi na gradske parkove, travnjake, cvjetnjake, dječja igrališta, okoliš škola i dječjih vrtića i sl. Također se poduzimaju mjere koje su u nadleľnosti komunalnog redarstva kojima se prvenstveno pokušava utjecati na svijest i ponaąanje građana koji dovode svoje kućne ljubimce na te javne površine, a ukoliko navedene preventivne mjere ne daju rezultate i kada su za to ostvareni uvjeti, prekršitelji se sankcioniraju, sukladno propisima.
Temeljem Vaše prijave komunalni redari odmah su obavili izvid i u dječjim parkovima na području Krnjeva, kako bi utvrdili identitet vlasnika koji svoje ljubimce dovode u dječje parkove, ali u više navrata nitko u njima nije zatečen. Važno je naglasiti da je za poduzimanje mjera prema vlasnicima pasa koji izvode pse protivno odredbama navedene Odluke potrebno da komunalni redar, kao službena osoba, zatekne počinitelja u prekršaju, što ovdje nije slučaj. Zbog navedenog, ne postoji osnova za prekrąajno sankcioniranje vlasnika pasa. Pored velikog broja registriranih pasa, kontrolu otežava i činjenica što je opseg posla komunalnih redara uistinu velik, kao i područje djelovanja, pa fizički nisu u mogućnosti u kratkom roku odraditi sve ono što građani od njih očekuju. Uz to, vrlo često se događa da vlasnici pasa zatečeni u prekršaju na zelenoj i drugoj javnoj površini najčešće komunalnom redaru ne žele dati podatke, često su arogantni i nasilni te napuštaju mjesto prekršaja, pa je utvrđivanje identiteta počinitelja gotovo nemoguće bez suradnje policijskih službenika.
Međutim, u praksi komunalnog redarstva pokazalo se da bi vlasnici pasa i bez sankcioniranja u takvim situacijama mijenjali ponašanje nakon upozorenja, što i jest krajnji cilj. Novčanim sankcioniranjem neodgovornih vlasnika pasa postigli bi željene rezultate, no zbog navedenih razloga to je u ovom trenutku otežano i provodi se u znatno manjoj mjeri od potrebne. U situacijama kada komunalni redar uspije otkriti identitet vlasnika psa, protiv njega se odgovarajući prekrąajni postupak, izdavanjem obveznog prekršajnog naloga i izricanjem novčane kazne za počinjeni prekršaj.
Komunalno redarstvo će i nadalje pojačano nadzirati dječja igrališta i ostale javne površine i postupati sukladno svojim nadležnostima.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Poštovani, kao što sam i prozvala po pitanju rane intervencije i u Vašem odgovoru sve upućuje da Grad Rijeka i dalje nije učinio ništa jer odgovori poput “da bi se razvila usluga…, koju bi građanima trebao pružiti…,dogovoreno je da će se… i ključno “ističu da bi navedena usluga trebala uskoro biti dostupna građanima grada Rijeke” govori da je rana intervencija u našem gradu pojam za futur, prekompliciran radni zadatak za pet članova radne skupine imenovanih još u lipnju 2018. godine koja je plaću dobivala a posao još nije obavila. Sredstva se osiguravaju, pitanje je samo tko i kamo ih usmjerava, ono što gradska uprava smatra prioritetima, građanima nije, ono što gradska uprava treba shvatiti je da grad Rijeku ne čine uprava i njeni djelatnici već građani. Ukoliko zaposlenici kojima je dodijeljen radni zadatak razviti uslugu rane intervencije nisu sposobni učiniti to već godinama onda valjda treba učiniti nešto i po tom pitanju, jer isti svojom nezasluženom plaćom zakidaju najranjiviju skupinu ovoga grada.
Za urediti igralište za djecu s posebnim potrebama nije potrebna samo hrpa skupih djelatnika razne struke za početak dovoljno je malo volje i želje da se takvoj djeci pomogne te jedan katalog sa specijalnom opremom, pa to onda pretvorite u projekt kojim ćete se hvaliti, ali sramotno je da je ovo uopće tema za 2021. godinu oko koje treba raspravljati.

Odgovorite

Kalendar događanja

Izložba
  • 21.11. – 23.11.
  • (21:00)

11. STIFF: izložba “Nit za izlaz” u Galeriji SKC

Izložba obuhvaća radove devet umjetnica i umjetnika koji u različitim medijima, napose digitalnom, temu Bijega problematiziraju kroz pitanja identiteta i osobne slobode....

Detaljnije

Pub kviz
  • 22.11.
  • (20:00)

Pub kviz Filmska potjera s Moranom Zibar

Poznata lovkinja iz popularnog kvizaškog showa "Potjera" svima zainteresiranima pružit će jedinstvenu priliku za testiranje filmskog znanja uz sjajnu zabavu...

Detaljnije

Edukacija
  • 22.11. – 23.11.
  • (11:00)

Dvodnevni masterclass sa scenaristom i producentom Srđanom Anđelićem

Masterclass namijenjen mladim autorima koji žele razviti svoje scenarističke vještine i povezati se s iskusnim filmašima....

Detaljnije

Izložba
  • 25.11.
  • (19:00)

“Kapetan Yugoslavia” Vinka Barića u Galeriji O.K.

U ponedjeljak, 25. studenog u 19 sati, u Galeriji O.K. bit će otvorena izložba „Kapetan Yugoslavia“ splitskog akademskog slikara, crtača stripova i glazbenika Vinka Barića....

Detaljnije

Predstava
  • 30.11.
  • (19:00)

“Alter(n)acija” Ksenije Zec i Une Matije Štalcar Furač u Filodrammatici

Plesno gostovanje Umjetničke organizacije 21:21 koje progovara o zastrašujućoj i invazivnoj brzini kojom tehnologija i digitalizacija utječu na živote mladih...

Detaljnije

Festival
  • 13.12. – 14.12.
  • (20:00)

46. Ri Rock festival u Palachu

I ove godine festival donosi sjajnu kombinaciju mladih talentiranih bendova i afirmiranih izvođača, te dodjelu nagrade Ri Rock Kipić...

Detaljnije