Poštovani,
Ne znam da li se ovaj upit već pojavljivao u tužibabama iako pretpostavljam da se problem ne pojavljuje prvi put.
Dakle, zanima me da li je dozvoljeno u parkiće koji su nesumnjivo namjenjeni djeci, dakle parkici sa toboganima i vrtuljcima, dovoditi pse i to uglavnom bez povodca (o brnjici niti da pričam) zbog obavljanja određenih fizičkih potreba, naravno bez skupljanja u vrećicu istih.
Naime istina je da niti na jednom parkicu tog tipa nisam vidjela tabelu koja bi na to ukazivala.
Problem naravno nije smo u parkicima nego i na ulici.
Naime ulica Ive Marinkovica, na potezu od OŠ Brajda do Finderleovih stuba je zaista “onečišćena ” jer vlasnici uopće ne skupljaju iza svojih ljubimaca, a u vrijeme kada padne kiša cijelom ulicom se širi neugodan miris. Mislim da se većina stanovnika i prolaznika te ulice susrela sa navedenim problemom. Naravno da ne mislim da je problem u psima, svi znamo gdje je problem…No zanima me kako se sankcioniraju takve stvari, te ako se naplate skupljaju od nas građana na sve moguće načine zbog čega se onda ne pristupi punjenju gradskih prihoda i od gospode koja ne želi skupljati za svojim ljubimcima.
Napominjem da sam vidjela i dosta ljudi koji uredno skupljaju iza pasa i oni daju nadu da se stvari ipak mogu pokrenuti.
Najljepše molim za odgovor.
Pozdrav
Diana

DIANA KRNIC / 15.05.2012.

Tema je svima poznata i cini mi se da ne postoji osoba koja ce kazniti takve ljude, a prema mome misljenju, jedino bi placanje kazni pomoglo u tom problemu. Sve lijepo pise u Odluci u komunalnom redu:
Članak 44.

Na javnu površinu dozvoljeno je dovoditi pse na povodcu i sa zaštitnom košarom (brnjicom).

Štenad i patuljaste pasmine pasa dozvoljeno je dovoditi na javnu površinu na povodcu bez zaštitne košare (brnjice).

U parkovima i na drugim zelenim površinama psa je dozvoljeno voditi isključivo po pješačkim stazama i sličnim površinama namijenjenim kretanju pješaka.

Zabranjeno je dovoditi i puštati pse na travnjake, cvijetnjake i dječja igrališta.

Ali sve je to samo mrtvo slovo na papiru. Nazalost.

Čudi me da i u danasnje doba kad se gradski budžet puni na sve moguće načine i još jedino nam mogu oporezovati zrak koji udišemo, ovaj dio nalate kao da nikog ne zanima…

Poštovani,

Odluka o komunalnom redu Grada Rijeke propisuje način i uvjete izvođenja pasa na javne površine. Za prekršaje iz ove Odluke propisane su kazne od 500,00 kn (za vlasnike pasa koji ne očiste javnu površinu ukoliko je pas onečisti ili dovedu psa na javnu površinu bez povodca ) i 1.000,00 kn (za vlasnike pasa koji puštaju psa na javnu površinu bez nadzora ili dovedu psa na dječja igrališta). Dakle ,dovođenje pasa na dječja igrališta Odlukom o komunalnom redu je zabranjeno.

Međutim, prema Odluci o komunalnom redu pse je dozvoljeno dovoditi u parkove i slične zelene povšine pod uvjetom da se pas vodi na uzici i da se zajedno s vlasnikom kreće po parkovnim pješačkim površinama. Ukoliko je izuzetno pse zabranjeno dovoditi u park, prema posebnoj odluci Odjela za komunalni sustav, tada je potrebno na sve ulaze u park postaviti table s istaknutom zabranom dovođenja pasa. Grad Rijeka je u nekoliko parkova postavio takve table, međutim, ubrzo su ih nepoznate osobe uklonile, a situacija se ponovila i nakon ponovnog postavljanja tabli. Naravno, Grad Rijeka nije odustao od takvog obilježavanja pojedinih parkova i poduzimaju se odgovarajuće mjere kako bi se utvrdile osobe koje uklanjaju postavljene table.

Kontrola kretanja pasa po javnoj površini na temelju Odluke o komunalnom redu je u nadležnosti komunalnog redara, no takvu kontrolu, pored velikog broja registriranih pasa, otežava i činjenica da vlasnici sa psom zatečeni u prekršaju na zelenoj i drugoj javnoj površini najčešće komunalnom redaru ne žele dati podatke, često su arogantni i nasilni prema redaru te napuštaju mjesto prekršaja, pa je utvrđivanje identiteta počinitelja gotovo nemoguće bez suradnje policijskih službenika.

Međutim, bez obzira na sve navedene probleme, Direkcija za komunalno redarstvo napravila je plan nadzora na više od pedeset prioritetnih lokacija (parkovi, dječja igrališta, pješačke zone, okoliši škola i dječjih vrtića i slično) na kojima se vrši i nadalje će se vršiti svakodnevni pojačan nadzor uz asistenciju policije.

S poštovanjem,
Gradska uprava

Odgovorite