Poštovani,

Danima unaprijed najavaljivane su obilne padaline na širem riječkom području, no pola grada opet je u vodi. Da, kiša jako pada, ali već je krajnje vrijeme da prestanete za poplave u gradu kriviti jaku kišu, kada je stanje totalno drugačije. Činjenica je da ne održavate šahte iako je nevrijeme najavljeno, a onda smo svi na sto čuda.

U poslijednja dva dana 80% slivnika i šahti bilo je začepljeno lišćem i granjem tijekom dana kada nije puhano niti padalo, što je dalo dovoljno vremena da se šahte na ključnim prometnicama i očiste, no to se nije napravilo. Tako ste danas imali priliku surfati autom u sljedećim ulicama: Istarska (između riječkog zavoja i bazena, pogotovo kod Bivia i staračkog doma), Zvonimirova (kiša je svo kamenje pobacala po prometnici, a vjetar bacao znakove po autima), Krešimirova (između INA-e na Mlaci i podvožnjaka Žabica), na širem području Srdoča, Diračja, Zameta i tako redom. Ovo su sve ključne gradske prometnice i jasno je da ogromna količina kiše u Rijeci stvara problem, prvenstveno zbog konfiguracije terena (i manjka zelenila koje upija kišu), no sve bi se ovo dogodilo u manjoj mjeri da je netko po pitanju čišćenja šahti nešto poduzeo, a nije.

Isti se problem događa već godinama na Gornjem Zametu, na Diračju i posebice u Istarskoj kod gradilišta novog kolektora otpadnih voda (zavoj gdje je skretanje za Dom umirovljenika). Bile to Hrvatske ceste, Ceste Rijeka ili Čistoća, nebitno je. Činjenica je da već 3 godine na istim lokacijama za vrijeme kiše, bila ona ekstremna ili normalna, jedino prijevozno sredstvo je gumeni čamac, kajak ili helikopter.

Stoga, molim Vas da o problematici zadržavnaja vode, ispiranja kamenja i blata u Istarskoj obavijestite nadležne službe i po tom pitanju nešto poduzmete, a od Gradske uprave molim odgovore kada su poslijednji put obavljeni radovi čišćenja šahtova u gore navedenim ulicama, i zašto stalno plivamo po prometnicama bez obzira na količinu padalina. Ljeto je gotovo, počinje jesen, lišće, vjetar i kiše, a naše su šahte pune.

Marko111 / 13.09.2024.

kad bi se stabla u gradu redovito orezivala, stvaralo bi se i manje lišća koje začepljuje šahtove. čini mi se da je grad gotovo potpuno odustao od održavanja stabala.

Lišće pada sa drveća krajem 9 mjeseca i 10 mjesec…

Ima se dovoljno vremna za očisti lišće sa ceste i odvode očisti, a ne da iz njih raste zelenilo…

Poštovani,

ispričavamo se zbog kašnjenja s odgovorom, ali vjerujemo da ste imali priliku uvjeriti se da su djelatnici nadležne službe Komunalnog društva Vodovod i kanalizacija d.o.o. od početka rujna ove godine pojačano čistili i kontrolirali kanale i slivnike u kritičnim zonama grada. Osobita pozornost usmjerena je na područje Krešimirove i Zvonimirove ulice, ulice Riva, Tržnica i Školjić, zatim na područje od Preluka do Pećina te glavne gradske prometnice na potezu Martikovac- Zametska- Diračje- Vukovarska- Osječka- Bulevar oslobođenja- Ulica Franje Račkog – J.P. Kamova. U slučaju potrebe za intervencijom, uz tri tima djelatnika Vodovoda i kanalizacije u dnevnoj smjeni, organizirana su i po dva tima u noćnoj smjeni i dodatno u pripravnosti. Djelatnici ViK-a redovite čiste taložnice slivnika i rešetki oborinske odvodnje na javnim prometnicama, odnosno prema ranije utvrđenom Planu čišćenja slivnika za 2024. godinu te izvanredno, prema prethodnom nalogu Grada Rijeke, Direkcije zajedničke komunalne djelatnosti, Službe održavanja, u čijoj je nadležnosti praćenje i izdavanje naloga za čišćenje slivnika.

Čišćenje javnoprometnih površina obavlja Komunalno društvo Čistoća.

No, vjerujemo da ste i sami svjesni toga da se posljednjih godina događaju ekstremne padaline te da niti jedan sustav odvodnje ne može prihvatiti toliku količinu vode. Da se slivnici u Rijeci ne čiste, štete nakon takvih kiša bile bi znatno veće.

S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite