Pozdrav,

postoje li planovi i ako da kakvi da se promijene kontejneri za smece na neki bolji sustav? Trenutacno ovise o dobroj volji gradjana da ih zatvore sto se uglavnom ne dogadja pa galebovi razvlace smece po ulici.

Konkretna slika je sa Potoka, preko puta Bencica, jedne od kljucnih lokacija za prijestolnicu kulture.

Stavio sam po kontejnerima natpise sa zamolbom da se kontejneri zatvaraju pa je situacija nesto bolja ali svako malo nasi dragi sugradjani ignoriraju pa je ulica puna smeca i smrdi jer galebovi kopaju i razvlace ‘marendu’.

Dovoljno je sto Potok kao kvart smrdi radi neodrzavanih/neadekvatnih odvodnih kanala, jos samo fali smece kao finalni dojam.

Hvala na odgovoru.

p.s. Ako vec nema nekih planova, sugeriram samo postavljanje naljepnica sa istom zamolbom za zatvaranje.

StanCho / 26.07.2019.

Poštovani,
priložena fotografija, nažalost, prikazuje prepunjen i prekopavan spremnik s nepropisno odloženim otpadom, što rezultira komunalnim neredom oko spremnika. Kao što i sami znate, Komunalno društvo Čistoća otpad ovakve situacije sanira na dnevnoj bazi, a posebice na frekventnim lokalitetima kao što je ovaj na koji ste upozorili i to izvan redovitog programa odvoza komunalnog otpada i čišćenja okoliša.
Iako svojim edukativno-informativnim materijalima KD Čistoća apelira na građane da otpad odlažu u namjenske spremnike za odvojeno prikupljanje otpada, a preostali miješani komunalni otpad u zatvorenim vrećicama, kao i da se sami spremnici zatvaraju, ova se obveza učestalo izbjegava, usljed čega, nažalost, dolazi do neželjenih slika poput ove.
Vaša je inicijativa svakako pohvalna, no sve navedeno će se teško spriječiti ukoliko nesavjesni pojedinci i nadalje nepropisno postupaju s otpadom ili vandaliziraju namjenske spremnike.
Ipak, nadogradnjom sustava prikupljanja otpada, individualizacijom te primjenom novih tehnologija, kao i suradnjom s građanima preko mjesne samouprave, ovakvih će prizora zasigurno biti sve manje, a posebice zahvaljujući brojnim edukativno-informativnim aktivnostima koje će se u kontinuitetu poduzimati.
Stoga molimo da svoje prijedloge iznesete i na razini Vašeg mjesnog odbora, a kako bi se u dogovoru s nadležnim gradskim službama mogle poduzeti konkretne mjere.
Ljubazno Vas molimo da pojavu komunalnog nereda izravno prijavite Direkciji za komunalno redarstvo na besplatni broj telefona Dežurnog centra 0800 5100 u vremenu od 00-24 ili putem e-maila komunalno.dezurstvo@rijeka.hr.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Hvala.

Kante stoje otvorene ili 1/3 otvorene i kad su prazne jer je mehanizam takav da zahtjeva pritiskanje dvije crvene tipke na poklopcu sto spusta nekakvu sigurnosnu ili sustavnu blokadu i omogucuje zatvaranje kante u cjelosti. Nitko ocito ne zeli dirati te tipke i prljati ruke te linijom manjeg otpora kante ostaju otvorene. Nekad su imale otvaranje nogom kroz pritisak na papucicu/oprugu i automatski su se zatvarale. Tada ovog problema nije bilo.

Lokalnom MO sam vec dao prijedlog da se tiska edukacijski letak i ubaci u sanducice stanara sa zamolbom da se ne hrane galebovi i zatvaraju kontejneri. Ne ocekujem previse po tom pitanju, stovise, ne vidim nikakve efekte postojanja MO Potok, posebice kad pogledam sekciju MO na ovim stranicama i vidim sto drugi MO poduzimaju.

Primjetio sam isti problem i istina je da su kante koje su imale nožnu polugu bile odlične, svi su ih lako koristili, otvarali i zatvarali, čak i djeca. Ovo sada je loše rješenje.

Odgovorite