Molio bih obrazloženje obveza gradskih službi vezano uz tzv. krupni otpad. Naime, sve do nedavno djelatnici Čistoće d.o.o. odvozili su i krupni otpad ostavljen izvan kontejenera. Naravno, često je bilo potrebno nazvati i zamoliti za intervenciju budući da bi otpad tjednima stajao na ulici. Nažalost, čini se da od ove godine više uopće nije moguće računati na tu uslugu. Prilikom posljednjih poziva Čistoći d.o.o. na intervenciju bio sam upućivan na Komunalno redarstvo, kojem je pak bio potreban službeni zahtjev od strane Mjesnog odbora. Rečeno mi je da redarstvo najprije mora pokrenuti istražni postupak kako bi se našao počinitelj – sasvim je jasno da je procedura zapela već na prvom koraku…
Naravno, nema opravdanja za primitivce koji su u stanju zakrčiti nogostup i pristup kontejnerima ispred vlastitih ulaza – međutim ne može se ogromnu većinu civiliziranih osuditi na teror nekolicine. Očito solucija da komunalno redarstvo traga za počiniteljima, naplaćuje im kazne i tjera ih da takav otpad zbrinjavaju sami nije nimalo učinkovito rješenje – već je to, naprotiv, odličan primjer nerješivog birokratskog apsurda.
Dakle, moje je pitanje: kako se sada rješava problem neodgovornog odbacivanja krupnog otpada u naselju, odnosno kako gradske službe štite građane koji uredno plaćaju komunalni doprinos od prekršitelja komunalnog reda?

rijekaindeficienter / 03.08.2013.

Poštovani,

Prema Odluci o komunalnom redu Grada Rijeke, odlaganje otpada na javne površine zabranjeno je i kažnjivo djelo, a u spremnike za komunalni otpad, tzv. kontejnere, smještene na javnim površinama smije se odlagati samo sitni miješani komunalni otpad. Preostali komunalni otpad (namještaj, kućanski aparati, ostaci iz vrtova i parkova te drugo) građani mogu zbrinuti bez naknade i to dovozom u jedno od reciklažnih dvorišta (Pehlin i Mihačeva draga) ili narudžbom posude za glomazni otpad, tzv. baje preko svog mjesnog odbora.

Način odlaganja putem tzv. baja koje se postavljaju prema godišnjem Programu odvoza glomaznog komunalnog otpada po pojedinim mjesnim odborima s unaprijed utvrđenim terminima je, dakle besplatan i omogućuje odlaganje svim građanima, a ne samo jednom korisniku. Mjesni odbori su ti koji, za unaprijed utvrđene termine, a prema potrebama i zahtjevima građana, određuju lokacije postavljanja tzv. baja.

Sve ovo znači da je odlaganje otpada na javne površine kazneni prekršaj koji treba prijaviti Direkciji za komunalno redarstvo Grada Rijeke. Nakon što komunalno redarstvo utvrdi (ili ne utvrdi) počinitelja komunalnog prekršaja, KD Čistoća uklanja otpad na teret utvrđenog počinitelja (ili na teret Grada). Međutim, iako KD Čistoća bez odobrenja komunalnog redarstva nije dužno zbrinuti nepropisno odložen otpad, s obzirom da postoji dežurno vozilo koje obavlja različite interventne poslove vezane uz zbrinjavanje otpada, i ako postoji mogućnost, otpad će naravno ukloniti, a sve s ciljem održavanja što čišćeg grada i zadovoljstva građana.

Također, i redovitim edukativnim aktivnostima nastojimo utjecati na podizanje svijesti i odgovornosti građana prema okolišu.

S poštovanjem,
Gradska uprava

Zahvaljujem na odgovoru.
Molim Vas još informaciju o tome u kojem roku nakon prijave komunalnom redarstvu se može očekivati odvoz otpada?

Odgovorite