Pišem vam u nadi da će ovo moje iznošenje problema potaknuti barem neku pozitivnu promjenu u našem gradu.
Rijeka je u prošlosti bila važna i bogata luka, industrija je cvjetala a u nasljestvo smo dobili mnogobrojne predivne stare zgrade, koje je gradila Austro-Ugarska Monarhija. Te zgrade su spomenici kulture, nešto čime bi se svaki grad trebao ponositi, ali one nažalost (većinom) potpuno propadaju i dosad nijedna vlast nije pokazala interes da se to promijeni, i djeluje kao da nikome, ni građanima Rijeke a ni gradskoj vlasti nije stalo do kulturne baštine ovoga grada. Skoro svaka stara zgrada u gradu je zapuštena, osim u strogom centru grada gdje je malo bolja situacija. Za primjer prilažem nekoliko fotografija koje sam slikala danas kada sam išla pješice iz grada i slikala potez od gradske tržnice prema Piramidi – jedan od možda najzapuštenijih dijelova grada iako ni približno jedini. Prizori, stvarno ne ugodni oku, stare, predivne, potpuno sive, zapuštene zgrade, išarane grafitima na svakom koraku, fasade koje se odranjaju… Dojam koji takva predgrađa ostavljaju su siromaštvo, bijeda, bezperspektivnost, i potpuna nebriga.
Naravno da obnova i rekonstrukcija tih zgrada košta i teško će se nešto promijeniti preko noći. No već i samo farbanje fasada doprinjelo bi puno boljem estetskom dojmu. Ne znam je li se pokušalo pridobiti sredstva za obnovu i rekonstrukciju starih zgrada iz fondova Europske Unije. Rijeka je bila i prijestolnica kulture, čudi me kako se nije o tome mislilo. I pitanje je na šta su onda išli novci, a da je toliko važnije od obnove grada (neke zgrade doslovno izgledaju kao da su bile u ratu). Izuzetak su neke zgrade i to je zaista pohvalno (Dječja kuća, Gradska knjižnica, Željeznički kolodvor, itd.), ali ostale propadaju i ne izgleda da će ikada doći na red za obnovu. Trebalo bi također razviti neku strategiju i politiku u vezi kažnjavanja šaranja po zgradama, uvesti strože kazne, nadzorne kamere, policijski nadzor u večernjim satima, kako bi se smanjio taj problem. Postoje zapadne zemlje (npr. Švicarska) koje se s tim uspješno bore i njihov primjer bi trebalo istražiti i slijediti. Također bi se mogli ugledati na susjednu Opatiju npr.
Drugi veliki problem u gradu je čistoća. Rijeka je jako prljav grad. Zašto je to tako ne znam, ali primjećujem da nema neke inicijative da se to promijeni, a ni volje dobrog dijela građana.
Smatram da bi se gradska vlast trebala aktivno brinuti o riješavanju tog problema, te bi se građane trebalo konstantno educirati o važnosti održavanja higijene vlastitog okoliša. U Zadru sam npr. prije mnogo godina vidjela da na svim kontejnerima piše “Zadar je lijep koliko je čist”. Možda se čini kao mala stvar, ali ako stoji posvuda možda se svijest pojedinaca može promijeniti. Također se može uložiti u promidžbeni materijal (na radiju, televiziji, internetu npr.) U Splitu sam također nešto slično vidjela nedavno, na kanti za smeće pisalo je nešto u stilu “Ja pridonosim urednosti svoga grada” (parafraziram jer se ne mogu sjetiti točne rečenice). Zanimljivo je jer potiče svakoga na razmišljanje i preuzimanje odgovornosti umjesto da se uvijek okrivljuje nekog drugog i prebacuje odgovornost. Također, novčane kazne onima koje se uhvati da ostavljaju smeće izvan baja, bacaju otpatke gdje im za to nije mjesto, povećati možda broj kanti ili redovitije ih prazniti.
Treće, parkiranje vozila odmah uz pješački prijelaz tako da se pješaka vidi tek kad on zakorači na kolnik što je vrlo opasno, naročito ako cestu prelaze djeca. Gdje je policija, komunalni redari, pauk? Kako riješiti taj problem?