Kiše nema, a ubrzo neće biti ni pitke vode pa imam nekoliko pitanja vezano za tu temu.

1. Kada će Grad Rijeka i ViK početi upozoravati građane da savjesno koriste vodu jer je suša?
2. Kada počinje redukcija vode i koji uvjeti moraju bit zadovoljeni?
3. Ako postoje uvjeti za redukciju, na kojim se podacima bazira strategija za upravljanje vodom?
4.Da li punionica vode ima prioritet na gradski izvor i koja su prava građana u situaciji redukcije vode na prvenstvo korištenja?
4.Zašto se i dalje sa pitkom vodom peru gradske ulice?
5.Zašto se za pranje gradskih ulica ne koristi tehnološka voda iz INA-e?
6.Koja je strategija za ljetne mjesece?

Građani očekuju ozbiljan odgovor i pripremu. Ne želimo glupa objašnjenja (čitaj Kerum Led Split) kad dodjemu u situaciju da smo bez vode.

Hvala.

zimko / 26.03.2012.

Upit je poslan, s tim da moram naglasiti kako je insinuacija o glupim objasnjenjima nepotrebna.

Imate dvije četvorke. : D

No ovo pitanje je od velike važnosti.
4.Zašto se i dalje sa pitkom vodom peru gradske ulice?

Rijeka je puna izvora, pa da se ne mogu spojit na jedan izvor to mi nije jasno, nego ta voda otječe u more.

Podržavam Zimkov upit i bilo bi lijepo znati u kakvom je nas grad stanju pripravnosti za eventualnu nestasicu vode, ali napomenuo bih da dugoročne prognoze najavljuju kišni vikend za 10 dana da ulijem malo optimizma u sve ovo 😀

Mislim da se ulice peru pitkom vodom zato jer druge nema. Naime, svi izvori oko Rijeke (a ima ih, mislim 11), su izvori pitke vode. Vjerojatno je zato nekada ispod grba naseg grada pisalo “Indeficienter”, sto u prijevodu znaci “nepresusan”. Pa nam ostaje da se nadamo da nece presusiti ni sada.

Samo se u Rijeci gradske ulice peru sa pitkom vodom, fino, mi smo onda stvarno bogati.

Mi prirodno i jesmo bogati, samo smo sirotinje u glavama. To vrijedi za cijelu Hrvatsku.

Ulice se se u dosta gradova peru pitkom vodom.
Jedan od razloga je i zato jer nemamo odvojenu kanalizaciju za oborinske i otpadne vode

Dolaze pljuskovi, a temperatura će pasti do -3

Sljedeći tjedan i početak travnja obilježit će brojni pljuskovi i kiša, koja dolazi kao melem na ranu u ovo sušno razdoblje. Temperature će u ponedjeljak pasti i do -3 Celzijeva stupnja, a na Jadranu će biti svježije nego u kontinentalnom dijelu.

Poštovani,

lijepo je pročitati upit iz kojeg je vidljiva Vaša briga o stanju i zalihama vode na riječkim izvorištima. Istina je da klimatske promjene, koje su sve evidentnije, mogu imati dugoročne posljedice na vodoopskrbu. Upravo zbog toga su već u pripremi aktivnosti na iznalaženju dugoročnih rješenja kojima bi se osigurala normalna i kontinuirana vodoopskrba i u znatnije izmijenjenim hidrološkim uvjetima od trenutnih.

No, u ovom trenutku izdašnost svih izvorišta na širem riječkom području je i značajno veće od potreba za vodom svih korisnika. Štoviše, potrebe za vodom svih korisnika zadovoljavaju se samo uz pomoć izvora Rječine, čiji je nivo vode u ovom trenutku 20 cm iznad brane.
Voda se s izvora Zvir isporučuje samo za potrebe punionice Zvir d.o.o., odnosno za potrebe proizvodnje vode Vira. Godišnje im se isporučuje do 25.000 m3 vode, dok se za potrebe javne vodoopskrbe Rijeke, okolnih gradova i općina tzv. riječkog prstena te za potrebe drugih isporučitelja vodnih usluga (KTD Vodovod Žrnovica – Novi Vinodolski, KD Komunalac d.o.o. Opatija i TKD Ponikve d.o.o. Krk) voda može zahvaćati s ukupno sedam izvorišta, od čega se samo na izvoru Rječine i Zvir I može godišnje zahvatiti u količini do 51.500.000 m3. U posljednjih dvadesetak godina najveća je ukupna godišnja količina vode isporučena za potrebe korisnika u iznosu od 28.000.000 m3. Od tada do danas taj se iznos prepolovio i ne očekuje se njegov ponovni rast. Vodoopskrba i samo izvorište Zvir nije ugroženo zbog punionice, koja vodu koristi u količini od 0,1% do 0,2% od ukupnih potreba za vodom svih korisnika ovog područja. U ovom trenutku višak vode s izvorišta Zvir neiskorišteno istječe u Rječinu, a potom i u more.

Ulice se peru pitkom vodom, koja se puni na hidrantima, jer ne postoje izgrađeni posebni cjevovodi za transport samo tehnološke vode. Moderna oprema za pranje ulica, koju koristi KD Čistoća d.o.o. Rijeka, ima usmjereni mlaz vode zbog čega se potrošena voda za ovu namjenu svodi na najmanju moguću mjeru. Na taj se način reducira količina pitke vode koja se koristi za pranje ulica. U 70-tim godina prošlog stojeća postojale su ideje da se ulice peru tehnološkom vodom iz »3. maja«, no analiza je pokazala kako bi se radilo o skupljoj varijanti uređivanja gradskih ulica. Isto vrijedi i za korištenje tehnološke voda iz jezera Tibalj koju koristi INA za potrebe svojeg postrojenja Rafinerija nafte Rijeka na lokaciji Urinj.

Količina vode sasvim je dovoljna da se zadovolje i potrebe svih korisnika, i punionice vode i da se njome peru ulice. Još uvijek nema potrebe za upućivanjem javnog poziva korisnicima da štede i racionalno koriste i troše vodu. Iako je trenutna izdašnost svih izvorišta smanjena u odnosu na njihovu prosječnu izdašnost i nadalje je ona daleko iznad svih potreba za vodom. Javni poziv nije trebalo uputiti niti 2003. godine koja je na riječkom području bila do sada najsušnija, kako po intenzitetu, tako i po dužini trajanja od gotovo šest mjeseci. I u tim nepovoljnim uvjetima je stanje vodoopskrbe na širem riječkom području bilo dobro i kvalitetno. Zadnja redukcija vode u Rijeci zabilježena je 1984. godine.

Izdašnost izvorišta ovisit će o hidrološkim uvjetima u predstojećem dužem vremenskom razdoblju, prije svega ljetnim mjesecima. Mjere koje će se poduzimati u vodoopskrbi ovisit će o potrebama korisnika za vodom, koje se kontinuirano prate i analiziraju pomoću nadzorno upravljačkog sustava kojim se prati potrošnja vode iz vodosprema. Količina vode u vodospremama, iz kojih se voda distribuira korisnicima, odgovara gotovo trostrukoj dnevnoj potrošnji korisnika. Odluku o ograničenom korištenju vode zbog privremene nestašice vode i nemogućnosti zadovoljavanja svih potreba korisnika za vodom na području Rijeke i riječkog prstena donosi župan PGŽ. Tom su odlukom određeni prioriteti u isporuci vode. Prvo se upućuje javni poziv za štednjom i racionalnim trošenjem vode te se zabranjuje zalijevanje parkova i vrtova, pranje cesta, pranje vozila i svako drugo trošenje vode iz javne vodovodne mreže koje prelazi neophodnu i nužnu potrošnju. Nakon javnog poziva slijede mjere prvog stupnja redukcije u kojem se do 24 sata prekida vodoopskrba određenim područjima prigrada, a zatim i u pojedinim ograncima i zonama u gradu Rijeci. Prilikom prvog stupnja redukcije prioritet u vodoopskrbi imaju bolnice, domovi za starije osobe, škole, dječji vrtići i sl., a najnužnija vodoopskrba se osigurava i putem prijenosnih spremnika i autocisternama. U daljnjim stupnjevima redukcije ograničava se isporuka vode u točno određenim iznosima, izraženim po litrama na dan, pri čemu se zdravstvenim ustanovama i domovima za starije osobe i nadalje omogućava normalna vodoopskrba.

Svakodnevnim praćenjem količina vode na izvorima i njezine potrošnje pravovremeno će se poduzeti sve mjere te o istima informirati korisnici vodne usluge. Još jednom ponavljamo da su zalihe vode za sada i više nego dovoljne i za potrebe korisnika, punionice vode i za pranje ulica te nema potrebe za upućivanjem javnog poziva za štednjom vode jer se sav trenutni višak vode ne može akumulirati.

S poštovanjem,
KD Vodovod i kanalizacija d.o.o.

Hvala na opsirnom odgovoru, dobro je znati kako stoje stvari, a još bolje da se, bar za sada, ne moramo brinuti.

eto “zimko”…gradska uprava nam se smilovala pa nam je poslala kišu koja traje još i sad pa te molim, ako ih možeš zamolit da zatvore “špinu” jer je već vrijeme za malo sunca i bojice…
…a, šta kažeš?
;))
znam da nije za “tužibabu” ali morao sam, dosadila je više ta kišurina

Odgovorite