Poštovani,

Nastavno na Vaš odgovor od 10.08.2021. oko nereda u Zvonimirovoj od br 28 do križanja sa Zametskom i Liburnijskom, kao i Šibenskoj…

Očito je da niste shvatili problematiku i niste ništa poduzeli. Iz svega ste Vi izvukli da je meni kao građaninu problem štomoram upozoravati na nered i da mi smetaju beskučnici što nije istina. Meni smeta NERED I NEMAR KOMUNALNIH REDARA , a ja Vas mogu na dnevnoj bazi 5x upozoravati pa čak i po kvartovima na nered i neobrezano raslinje. Što se tiče beskućnika nitko od njih nije to tražio i kao Grad koji se diči da je EPK treba nači načina da se tim ljudima više pomogne da ih je uključi u rad da se osjećaju korisno. Problem je što oni oko zgrade i u ulazima u iste vrše nuždu, što se opijaju oko tih istih zgrada pa ne smijemo djecu puštati samu, ali to očito Vi ne shvaćate. Što se tiče toga dal je netko uhvaćen u prekršaju dok je obrezivao krivo ste upućeni jer je gospodin zaustavljen u radu i možete obići lokaciju. Žao mi je što nije uspio zavšiti taj dio posla bar netko.

Nered je i dalje prisutan, raslinje nije obrezano, trotoari nisu očišćeni,… sve u svemu katastrofa. Nered je prisutan i drugdje recimo imate nered u Tizianovoj, kroz cijelu uluci, Park za djecu i oko tog istog parka nije očišćeno skoro pa 3 godine… I tako po svim kvartovima. Zašto je Rijeka najneuredniji grad, zašto samo u Rijeci zelene površine nisu uređene? Zaista me sram koliko je Rijeka neuredna

LP

Pero1234567 / 23.08.2021.

Poštovani,
nadležne gradske službe svjesne su problema onečišćenja grada te Vas ljubazno mole za razumijevanje. Iako iz Vaše i perspektive dijela građana izgleda kao da gradska uprava ignorira ove probleme, no u krajnje neizvjesnim uvjetima u kojima trenutačno živimo teško je osigurati financijska sredstva dostatna za primjereno održavanje okoliša na području cijeloga grada i da je novac osiguran za čistoću grada preusmjeren za pomoć obiteljima obrtnika, poduzetnika, koji u vrijeme pandemije koronavirusa nisu radili te socijalno ugroženim obiteljima. No unatoč tome, u Gradu Rijeci ulažu se maksimalni napori kako bi se ovakvi problemi što prije otklonili i kako bi Rijeka bila ugodna za život u svakom pogledu.
U vremenu koje slijedi Grad će intenzivno raditi na pronalaženju najboljeg načina za održavanje čistoće grada na zadovoljavajući način, čemu svakako velikim dijelom mogu pridonijeti i građani odgovornim ponašanjem. Nerijetko imamo priliku svjedočiti da pojedinci komunalni otpad odlažu pored spremnika, posebice krupni, iako Rijeka ima reciklažna dvorišta u kojima takav otpad mogu ostaviti bez naknade. Centralno reciklažno dvorište Mihačeva Draga radi od ponedjeljka do subote od 8 do 20 sati, a Reciklažno dvorište Pehlin od ponedjeljka do petka od 10 do 17 sati te subotom od 8 do 13 sati. Podsjećam da komunalni nered, pored spremnika za otpad možete prijaviti Komunalnom redarstvu grada Rijeke putem besplatnog telefona 0800 51 00 od 0 do 24 sata ili e-maila komunalno.dezurstvo@rijeka.hr ili putem aplikacije Gradsko oko.
Također, a što se tiče osoba bez “krova nad glavom”, one su smještene u prostorima Prihvatilišta za beskućnike „Ruže Svetog Franje“ i Prihvatilištu za beskućnike Udruge „Oaza“. Oba prihvatilišta imaju kapacitete za po 14 osoba, a njihov rad od osnutka gotovo u potpunosti financira Grad Rijeka. Osim navedenog, provode se i programi i projekti resocijalizacije beskućnika i osoba u riziku od siromaštva, kako bi što kvalitetnije živjeli i participirali u zajednici. Nadalje, Grad Rijeka je osmislio i realizirao projekt „nužnog smještaja“ kao jedinstveni oblik zbrinjavanja beskućnika i osoba u riziku od beskućništva. Čak i nakon 20 godina, ovaj projekt i program zbrinjavanja jedinstven je u Hrvatskoj i primjer je najkonkretnije pomoći te predstavlja socijalno najosjetljiviji i najsnažniji odgovor na problem s kojim se susreće ova specifična skupina građana i obitelji u riziku od beskućništva. Naravno, uvjeti života u nužnom smještaju skromni su, no valja imati na umu da Grad Rijeka osiguranjem nužnog smještaja ovim osobama ne rješava samo doslovno pitanje krova nad glavom, već im otvara i mogućnost korištenja niza socijalnih prava i pomoći koja ne bi mogli ostvariti kada ne bi imali adresu na kojoj borave, odnosno kada ne bi bili evidentirani u sustavu i kada bi doista živjeli samo na ulici. Ovaj vid smještaja koristi oko 450 građana. Za različite programe skrbi vezane uz beskućnike i osobe u riziku od beskućništva Grad Rijeka svake godine izdvaja oko 1,35 milijuna kuna. Uz sve navedene projekte i programe i nadalje stoji činjenica da na području grada nažalost, ima ljudi koji žive na ulici, i odbijaju smještaj u prihvatilište. Ukoliko se takve osobe nedolično ponašaju u stambenim i nekim drugim prostorima, Grad u tom području ne može djelovati, već se o tome može obavijestiti Policiju, a Policija pak Centar za socijalnu skrb u Rijeci.
Nadležne gradske službe svjesne su problema čistoće u Rijeci, no isto tako navode da KD Čistoća, unatoč obvezama koje ima kao isporučitelj usluga građanima, nije i ne može biti odgovorna za sav komunalni nered u gradu, već je neophodno jačanje svijesti da čišćem i ljepšem okolišu može pridonijeti svaki pojedinac odgovornim ponašanjem. Upravo zbog onih neodgovornih, nerijetko imamo situacije kakvu ste i Vi opisali na ovoj lokaciji.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite