Molio bih odgovor što naš grad čini kako bi zaštitio izgled naselja Gornja Vežica pa samim time i izgled našega grada?
Naime,spomenuto naselje je u najvećem dijelu poznato po neboderima koji su obojani prije cca 40 godina na način koji je zamislio arhitekt.
Također su i manje zgrade tzv “kineski zid” jedan od prepoznatljivih dijelova tog naselja.
S obzirom da su se neboderi unatrag nekoliko godina počeli obnavljati,primjetio sam da rijetko koji (ili nijedan) ne poštuje arhitektov “potpis” odnosno boje.
Najčešće je u pitanju samovolja predstavnika suvlasnika koji određuje boju.
Napominjem da je za promjenu boje potrebna 100 % suglasnost suvlasnika koju sumnjam da itko od predstavnika ima.
Neboderi i zgrade se bojaju kako se kome svidi,a pritom nitko ne razmišlja o konačnom izgledu naselja nakon obnove svih zgrada.
Ne može se promjena boja pravdati ni energetskom učinkovitijom bojom jer su zgrade u originalu najčešće bijele sa detaljima u drugim bojama.
Unaprijed molim da mi se ne daje odgovor da su neboderi privatno vlasništvo suvlasnika jer Vam postavljam pitanje što grad čini da spriječi konačni nakaradni izgled naselja odnosno dijela grada a koji je određeni arhitekt osmislio i određenim bojama.
Smatram da grad ili konzervatorski odjel ne bi trebao štititi samo pojedine zgrade jer ako su mogli donijeti Odluku o istim tendama na Korzu (što podržavam) smatram da bi trebalo postojati i neki odjel za ovakve “nepodopštine”.
Uputio sam Vašu primjedbu.
Poštovani,
prije svega isprike što ste na naš odgovor čekali duže vremena. Također, zahvaljujemo na Vašem pitanju i svakako se slažemo s Vašom tvrdnjom da je nedopustivo i štetno samovoljno određivanje promjena boja zgrada, koje, posebno zbog svoje veličine, značajno utječu na vizualni identitet Rijeke.
Naravno, i sami smo upoznati s ovim problemom, koji je, nažalost, proizašao iz trenutnih mogućnosti financiranja radova poboljšavanja energetske učinkovitosti. Nažalost, zakonska regulativa koja prati tu problematiku nije obuhvatila i ovaj problem. No, njega nalazimo i u zakonskoj regulativi zaštite autorskih prava.
Jednako tako, upravo zbog tih nedostataka u zakonskoj regulativi, krajem prošle godine u Gradskoj vijećnici organiziran je Okrugli stol o obnovi pročelja višestambenih zgrada, na kojem su se okupili upravitelji stambenih zgrada te predstavnici stručnih udruga. Već tada je ukazano na to da se, osim struke, javljaju i građani zabrinuti za devastaciju javnog prostora koja se provodi samovoljnom primjenom različitih, upitno odabranih boja pročelja.
Kako zakonska regulativa nažalost ne predviđa pravo lokalne samouprave na reguliranje ove problematike, Grad Rijeka svakako nastoji pronaći način i mehanizam za njenu regulaciju, prije svega kroz rad Povjerenstva za ocjenu arhitektonske uspješnosti projekata.
Definiranje sadržaja i opsega rada Povjerenstva još je uvijek u tijeku. Dok se poslovnik rada povjerenstva ne usuglasi, svim upraviteljima stambenih zgrada, predstavnicima stanara i stručnim udrugama je upućen poziv da glavne projekte zgrada namijenjenih obnovi dostavljaju na mišljenje Odjelu za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem, koji će ih ocijeniti, odnosno korigirati u tom segmentu. Međutim, do danas, unatoč pozivu, niti jedan glavni projekt uređenja pročelja višestambenog objekta nije dostavljen na suglasnost Odjelu za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem.
Ma sram Vas bilo…mučnina me hvata od Vaših izjava.
“No, njega nalazimo i u zakonskoj regulativi zaštite autorskih prava.”
i što ste poduzeli?
Je li klub Mistik smio mijenjati ili bojati ploče na podu?Nije
Zbog zaštite autorskih prava.
Jesu li boje nebodera zaštićeno autorsko pravo?
I da li su mijenjane-jesu
Kako ste uspijeli riješiti da svi imaju plavo bijele tende u centru?
Pardon,to je centar,inače
Rijeka je samo Korzo i ništa dalje od toga.
Zato Vam je i trebalo tako dugo da odgovorite…da smislite kako da odgovorite,a da ništa ne odgovorite
Evo,danas mi susjed priča kako ima stan u Kranju (zgrada iz 60-ih) i iako su imali 100 % suglasnost, općina/grad im nije dozvolila promjenu boje (nakon sanacije fasade) već su morali staviti kako je bilo.
Kako je kod njih to regulirano a kod nas nije,u Italiji je isto zabranjeno a kod nas nije?
Mi znamo bolje…gadi mi se sve ovo.
Možda se malo kasno uključujem u ovu temu, ali evo tek sam se danas registrirala na vašim stranicama. Sve je to u redu, sa određivanjem boja fasada radi skladnijeg izgleda grada, ali zašto nebi napravili kao u nekim stranim zemljama gdje je propisano da kuće moraju imate fasade pastelnih boja (bilo koje) tako da cijeli grad izgleda prekrasno i veselo. Mislim da je puno bolje imati malo živosti, ako nigdje drugdje onda na našim fasadama, pogotovo kada nastupe sivi jesenski i zimski dani.