Svi smo svjedoci propadanja naših palmi u gradu i šire, a izgleda da ljudi (kao i relevantne državne službe) ne znaju niti su svjesni koliko je situacija ozbiljna. Koliko sam vlastitim istraživanjem ustanovio uzročnik je invazivna vrsta Palmin drvotoč (Paysandisia archon) čije je prisustvo u Europi utvrđeno još prije 10 godina. Na više lokacija u gradu, kao i kod sebe doma ustanovio sam prisustvo te vrste. Palmu uništava dok je u ranoj fazi gusjenice, hrani se i buši hodnike unutar palme. Kasnije ulazi u stadij kukuljice te je zaštićen kokonom nakon čega izlazi van kao leptir. Koliko sam primijetio, sve se odvija u samom vrhu palme u duljini od oko 1m. Glavni znakovi su prisustvo ‘slijepljene piljevine’ na vrhu te odbačene kožice kukuljice koje još vire iz palme ili su pale na tlo. Leptire često zamjećujem i u letu. Čitao sam da im i pogoduju blage zime, a mi nismo dugo imali neke oštre zime… Mora se nešto poduzeti ili ćemo ostati bez svih palmi u gradu i šire!

marin1401 / 08.07.2024.

Odlično upozorenje. Gradske službe bi trebale reagirati i upozoriti građane.
Skoro svaka palma, konkretno na Bulevardu, je zaražena i uništena zbog palminog drvotoča.
Iz vlastitog iskustva znam da jedino što pomaže i spašava palme je proizvod “Revive 2”. Jedina firma koja je zastupnik za upotrebu tog sredstva (mislim da su iz Splita), injektiranjem ubrizgava to sredstvo te se na taj način ubiju nametnici koji su već unutar palme te pruža zaštitu od godine dana palmi.
Na taj način smo uspjeli spasiti dvije velike palme u dvorištu. Sva ostala prskanja i sredstva nisu se pokazala uspješnim.
Da napomenem, ovu novu metodu sa injektiranjem “Revive 2” su eksperimentalno primijenili i u Opatijskim parkovima.

Poštovani,
u tvrtki Dezinsekcija koja obavlja zaštitu bilja navode kako su štetnici na palmama prije desetak godina, najprije na južnim dijelovima jadranske obale, do danas gotovo devastirali nasade palmi na javnim površinama i privatnim vrtovima. U tom najranijem razdoblju prevladavao je napad crvene palmine pipe na Phoenix vrstama, s katastrofalnim posljedicama, pa su one gotovo nestale sa zelenih površina. Posljednjih godina pak bilježi se konstantan i jak napad leptira palminog drvotoča na „domaćim“ Chamaerops vrstama palmi s jednako devastirajućim posljedicama. S obzirom da se radi o novim štetnicima na europskom dijelu Mediterana, mjere zaštite su još uvijek u razvojnoj fazi pa se tako preporučuju različite metode i brojevi tretiranja u jednoj sezoni. Postoje metode endoterapije, odnosno injektiranja u deblo palme, gdje je preporuka da se to obavi jednom u godini ili dvije dana, kao i metoda zalijevanja vegetativnog vrha, što zahtijeva bar četiri do pet tretmana tijekom godine. Zajedničko svim metodama je da se ne može jamčiti potpuni uspjeh zaštite palme, posebice kada se poduzimaju na stablima u već poodmakloj fazi napada štetnika. Što se tiče zaštitnih tretiranja palmi na području grada Rijeke one se na javnim zelenim površinama redovito provode, prema planu rada održavanja zelenih površina. Zaštita se provodi metodama zalijevanja vegetativnog vrha, svaka dva mjeseca. Palme u privatnim vrtovima nisu predmet zaštite u sklopu redovnog održavanja javnih zelenih površina. Slijedom navedenog, a kako bi se što uspješnije suzbilo štetnika, palme na području grada svakako bi trebalo tretirati . No, kako nema zakonskih osnova po kojima bi se obvezalo vlasnike privatnih okućnica da provedu navedeni zahvat, jer se ne radi o javno-zdravstvenoj ugrozi, na Gradu je da djeluje u okviru svojih mogućnosti, odnosno da tretira palme na javnim zelenim površinama. Na isti način bi se trebali ponašati svi vlasnici zelenih površina, što znači da bi u slučaju pojave štetnika trebali angažirati tvrtku registriranu za zaštitu bilja.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Hvala na ovako detaljnom odgovoru. Treba svakako o ovome problemu informirati širu javnost i predstaviti učinkovita rješenja. Mislim da je to najmanje što možete učiniti.

Odgovorite