Pozdrav,

zanima me koje je aktivnosti aktualni predstavnik grada pri Lučkoj upravi poduzeo da bi umanjio (ili makar upozorio) negativne eksterne efekte koje trpe građani grada Rijeke prouzročene nebrigom Lučke uprave?

Ukoliko predstavnik grada Rijeke nije svjestan koja bi to bila otvorena pitanja, slobodan sam pomoći:

– ogromno brdo metalnog otpada na 100 metara zračne linije od KBC-a, relevantne svjetske studije govore (za razliku od stanovitog Jugovića iz Zavoda za javno zdravstvo, da nije taj u rodu s predsjednikom Nadzornog Odbora Luke Rijeka) da se radi o itekako opasnom i po zdravlje štetnom otpadu koje ne samo da se tamo skladišti nego i sortira.

– svjetlosno zagađenje na Mlaci. bilo bi lijepo da se proba te ljude u Lučkoj upravi osvjestiti o svjetlosnom zagađenju i da nema smisla cijelu noć osvjetljavati prostor gdje se ništa pametno ne događa. Možda oni ne znaju, ali živimo u 21 stoljeću. Nije svrha raditi stvari samo zato jer se povukao EU novac.

Vidim da Rijeka Gateway tretira problem bučnog, svjetlosnog i inog zagađenja kao apsolutni prioritet prilikom izgradnje terminala. Nadam se da će i čelni ljudi Lučke Uprave, Luke Rijeka i HŽ Infrastrukture preuzeti od njih makar neke od dobrih praksi. U tom smislu nadam se da bi i predstavnik Grada mogao odigrati pozitivnu ulogu.

zabrinuti_gradjani / 18.10.2024.

Poštovani,

predstavnik Grada Rijeke u Lučkoj upravi svakako zastupa interese Grada i njegovih građana. No, treba uzeti u obzir činjenicu da su Lučka uprava, kao i HŽ Infrastruktura, državne tvrtke na čije poslovanje predstavnik Grada može utjecati samo u ograničenoj mjeri, a Luka Rijeka d.d. privatna je tvrtka stranih i domaćih vlasnika u kojem država ima oko 25 % suvlasničkoga udjela. Vezano za pitanje metalnog otpada koji spominjete, s obzirom da je riječ o području od državnog i županijskog značaja, za to je područje nadležno Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, dok je za pribavljanje rezultata toksikoloških ispitivanja mora na toj lokaciji, nadležan Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko goranske županije. No, unatoč tome, upravo je Grad uputio dopis vezano uz štetnost ovoga otpada nadležnom Državnom inspektoratu, odnosno Inspekciji zaštite okoliša i Inspekciji zaštite prirode, te dobio odgovor da su izvršena ispitivanja, u 2022. i 2023. godini, pokazala da nema štetnosti za zdravlje ljudi. Više od toga, s obzirom na nadležnost koja nije gradska, predstavnik Grada, koji je, usput budi rečeno, jedan od ukupno osam članova Upravnog vijeća Lučke uprave Rijeka, nažalost, ne može učiniti, no svakako će, kao i do sada nastaviti apelirati da se otpad ukloni iz centra grada što je moguće prije.

Vezano za pitanje svjetlosnog onečišćenja, podsjetimo da je prošle godine, u sklopu projekta modernizacije sustava javne rasvjete na području Rijeke, počela zamjena više od 13.500 svjetiljki novim i učinkovitijim LED svjetiljkama. Riječ je o zamjeni čak 85 posto svjetiljki u sustavu javne rasvjete grada Rijeke, koji čini ukupno šesnaest tisuća svjetiljki, a projekt je započeo sredinom prošle godine. Radi se o projektu Grada Rijeke, pa su tako sredstva za njegovu realizaciju osigurana u gradskom proračunu, a samu zamjenu svjetiljki, temeljem javnoga natječaja, provodi Trgovačko društvo Energo. Za osvjetljenje prometnica odabrane su visoko efikasne LED svjetiljke koje zadovoljavaju svjetlotehničke proračune, prema zakonskim normama, pridonose zaštiti okoliša, kao i povećavanju energetske učinkovitosti sustava. Projekt će se provoditi u sljedećih nekoliko godina a, kako je prethodno već navedeno, sredinom prošle godine počela je njegova prva faza kojom je obuhvaćena zamjena oko 1.200 rasvjetnih tijela na području grada. Za realizaciju prve faze osigurano je u gradskom proračunu 663.620 eura. Projekt se provodi prema zakonskoj regulativi iz područja svjetlosnog onečišćenja, a preostalih petnaest posto svjetiljki koje nisu obuhvaćene ovim projektom predstavlja specifičnu, dekorativnu rasvjetu, primjerice na Korzu ili na Trsatu, za čiju zamjenu nije dobivena suglasnost konzervatora te tunelska rasvjeta koja je u sustavu javne rasvjete, a nije obuhvaćena ovim projektom te će se naknadno posebno razmatrati.

Vjerujemo da temeljem svega navedenog možete zaključiti u kojoj mjeri predstavnik Grada Rijeke zastupa interese građana i svakako skreće pažnju na problem svjetlosnog onečišćenja na području Mlake, kao i terminala na Brajdici. Svakako i s naše strane možemo podržati napore novog vlasnika terminala na Zagrebačkoj obali da čistim i zelenim tehnologijama i pristupima poštuje sredinu u kojoj se nalazi i građane Rijeke.

Također, podsjećamo na kraju, da je upravo Grad Rijeka još 2009. godine jedan od prvih potpisnika Sporazuma gradonačelnika, što je jedna je od najvažnijih inicijativa Europske unije usmjerena na aktivno uključenje lokalne i regionalne uprave u borbu protiv klimatskih promjena, a ujedno prva i najambicioznija inicijativa Europske komisije usmjerena na kontinuirano sudjelovanje gradskih uprava i samih građana u borbi protiv globalnog zatopljenja. Stoga će i nadalje Grad Rijeka, u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti, tražiti da se što prije pristupi rješavanju ovih problema.

S poštovanjem, Gradska uprava.

Hvala na iscrpnom, međutim ne baš potpuno zadovoljavajućem odgovoru. Sve te nabrojane aktivnosti mi odaju dojam nemoći, anemičnosti, pasivnosti..eto mi baš nemamo nikakve odgovornosti oko tih stvari ali trudimo se upozoriti… Dobili smo dopis od dvije rečenice stanovitog Jugovića (da nije rođak predsjednika NO Luka Rijeka?), “Zrak je u redu, Sve je u granicama.” Zrak je u redu? Pa u ovom gradu prijatelju djece uopće ne postoji adekvatno mjerenje kvalitete zraka, u cijelom svijetu se mjere čestice PM2.5, eto kad se ode na stranice zavoda za javno zdravstvo, tih mjerenja PM2.5 ima jako malo i sporadično i čak se niti ne pojavljuju kao default na portalu. Ali zato mjerite ono čega nema, kao da rafinerija na Mlaci i dalje radi… Dakle, niste u stanju niti adekvatno prikazati kvalitetu stanja zraka z gradu jer mjerite ono čega nema, a ne mjerite ono čega ima… i to je nama ok…Znam da je bivši gradonačelnik, a sadašnji predstavnik grada u Lučkoj Upravi , osvjedočeni antifašist i veliki svjetski putnik ,obišao mnoge svjetke gradove da bi učio od najboljih,kako se brinuti o prostoru i ljudima (što bi trebala biti uloga gradonačelnika) no sumnjam da je baš sreo mnogo primjera gdje se na 100 metara zračne linije od bolnice gomila Bog te pita koliko opasan otpad. Šteta da je iz MB Galeba izvađen pogonski stroj. Mogli su on i sadašnji gradonačelnik obući bela odela i belom lađom oploviti luke nesvrstanih u potrazi za sličnom pojavom. Teško da bi našli na nešto slično. Evo, ako mi pronađu sličnu pojavu, poklanjam obojici od njih crveni pulover od kašmira na sljedećoj proslavi 1 maja u Ronjgima. Dakle, gdje je zapelo? To je vama ok? Jeste li vi u talu sa udbaško-kriminalnim strukturama koje očigledno i dalje drmaju na ovim prostorima? Mislim jasno je meni da vi ne vodite grad vođeni javnim interesima, ali dajte se makar potrudite da izgleda kao da vam je stalo.

Odgovorite