Uredu gradonačelnika, gradskoj Upravi, Odjelu za školstvo, Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko goranske županije te Odsjeku za unapređenje prehrane i psiholozima Odjela školske medicine.

Mama sam školarke koja je upravo krenula u 1. razred osnovne škole Belvedere, a moja tužibaba ide naslovu ovim putem zbog prehrane školaraca.

Djevojčica je do sada pohađala gradski vrtić (od jaslica do male škole), gdje je hrana bila kvalitetna, raznolika, zdrava i prilagođena uzrastu (maneštre, voće, palente, riba petkom, juhice, meso, tamni kruh, kolač od jabuke i voda za piće itd).
Nadala sam se da će se to nastaviti i u OŠ (školarka pohađa i produženi boravak te u periodu od 8 ujutro do cca 16 i 30 konzumira 4 obroka:
– zajutrak prije nastave
– marendu oko 10 h
– ručak nakon nastave
– užinu u produženom boravku.

Moja tužibaba ide na zajutrak/marendu/užinu. Evo kombinacija koje su servirane djeci u posljednjih nekoliko dana:
– čokoladni keksi s čokoladnim mlijekom
– krafne s čokoladom
– kriška kruha s nutellom
– keksi s kakaom
– keksi sa zašećerenim čajem
– ‘sendvič’ od nutelle i 2 kriške kruha
– slatki jogurt od jagode

…da navedem neke. Smatram kako ovo nije kvalitetna hrana za školarce – djecu u razvoju. Što vi mislite? Treba i energije, no ne i toliko šećera.
Pogotovo se čudim zbog ove najave iz ožujka ove godine:

Školica zdrave prehrane: Pravilna prehrana uvodi se u deset riječkih škola

Gdje je ta školica zdrave prehrane u riječkim osnovnim školama? Gdje je ‘zapelo’.
Jer, složit ćete se sa mnom, gore navedeno teško spada pod zdravu prehranu.

Na kraju, nada se kako ovo neće ostati na razini ‘tužibabe’, nadam se kako će uslijediti konkretne promjene, radi zdravlja naših školaraca, kako bi Rijeka uistinu mogla s ponosom nositi titulu Grada – prijatelja djece!

Unaprijed zahvaljujem!

Srdelica / 15.09.2016.

Poštovana,
prije svega, zahvaljujemo Vam se na javljanju i ukazivanju na problem kojega smo i mi svjesni, a zbog čega se u potpunosti slažemo s primjedbama koje ste s tim u vezi iznijeli. Upravo zbog toga tijekom ove godine Grad Rijeka pokrenuo je konkretne aktivnosti kako bi djeca nakon prelaska iz vrtića u škole nastavila sa svojim zdravim prehrambenim navikama. S obzirom da svaka škola samostalno odabire dobavljača i jelovnike, želja nam je u sve osnovne škole uvesti jedinstvene – tipske jelovnike te smanjiti količinu nezdravih namirnica koje učenici konzumiraju za vrijeme svog boravka u školi. S tim smo ciljem stupili u kontakt s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo, a ta suradnja rezultirala je projektom koji je započeo u veljači tekuće ove godine u deset riječkih osnovnih škola. Projekt će se nastaviti i u ovoj školskoj godini i obuhvatit će sve ostale škole grada Rijeke. Također je planirano uvođenje programa pod nazivom „Škola mi pomaže da se pravilno hranim“ gdje će se kroz predavanja, radionice interaktivan rad učenika i njihovih nastavnika, utjecati na primjenu pravilne prehrane. Učenici će naučiti sami sastaviti zdravi obrok, prepoznati štetno ponašanje u vezi prehrane, uočiti važnost tjelesne aktivnosti, a u svemu će im pomoći stručne osobe iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo.
Nadamo se da će suradnja s roditeljima, učiteljima i stručnjacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, omogućiti bolje uvjete za pravilan rast i razvoj djece kao i usvajanje dobrih navika koje će ponijeti sa sobom dalje u život.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite