Dobar dan,

svaki dan prolazim Studentskom ulicom iznad Pomorskog fakulteta (gdje je zelena površina) i ulicom Moše Albaharija i ne mogu se načuditi koliko su, da oprostite, posrane.Svaki dan novi sloj. U Studentskoj je postavljena kutija za vrećice, ali nema vrećica. Ali i onako nije problem u vrećicama nego u vlasnicima pasa. Zanima me kada i da li će se početi vlasnici financijski kažnjavati (pa makar i sa 20 kn)?Znam da prednost dajete edukaciji i apelima na savjest vlasnika, tablama i slično, ali to traje godinama i očito NE FUNKCIONIRA. Pseći izmet nije problem samo ovih ulica, nego cijelog centra grada (i dječjih igrališta, nažalost). U drugim gradovima (npr.Ljubljani) ljudi imaju pse koji kakaju, ali to nije vidljivo po ulicama. Kako objašnjavate taj fenomen?

Hvala i pozdrav

teta / 22.09.2016.

Poštovana,
primjedba koju ste iznijeli u potpunosti je opravdana, jer je riječ o neodgovornom i neciviliziranom ponašanju dijela naših sugrađana, koje kvari sliku o gradu u kojemu se trudimo unaprijediti komunalni i, općenito, standard svih građana Rijeke. Potpuno se slažemo s Vama da nam ne preostaje ništa drugo, nego novčano kazniti vlasnike pasa koji izvode svoje kućne ljubimce na za to nepredviđena mjesta, a pri tome još niti ne počiste za njima nakon obavljanja nužde.
Odlukom o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca propisana je novčana kazna u iznosu od 500,00 kuna, ukoliko vlasnik kućnog ljubimca ne očisti javnu površinu koju taj ljubimac onečisti na bilo koji način, posebice obavljanjem nužde. Što se tiče izmeta pasa, to je problem s kojim se komunalni redari Grada Rijeke svakodnevno suočavaju, sankcionirajući one koje zateknu u prekršaju, a zapravo je riječ o neodgovornim pojedincima. Poznato mi je da se ta odredba o komunalnom redu učestalo krši, iako i nadležne službe Grada Rijeka, kao i brojni građani, svakodnevno nastoje pronaći najučinkovitiji način rješavanja tog problema. No, vjerujem da ste svjesni toga da to prvenstveno ovisi o vlasnicima pasa, njihovoj općoj kulturi i odnosu prema okruženju u kojemu žive.
Pored velikog broja registriranih pasa, kontrolu otežava i činjenica što je opseg posla komunalnih redara uistinu velik, kao i područje djelovanja, pa fizički nisu u mogućnosti u kratkom roku odraditi sve ono što građani od njih očekuju. Osim toga, mnogi pse u šetnju izvode u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima kada je teško nadzirati prekršitelje. Uz to, vrlo često se događa da vlasnici pasa zatečeni u prekršaju na zelenoj i drugoj javnoj površini najčešće komunalnom redaru ne žele dati podatke, često su arogantni i nasilni te napuštaju mjesto prekršaja, pa je utvrđivanje identiteta počinitelja gotovo nemoguće bez suradnje policijskih službenika.
Direkcija za komunalno redarstvo je napravila plan vršenja nadzora na prioritetnim lokacijama, kojih je više od pedeset, a među njima su parkovi, dječja igrališta, pješačke zone, okoliši škola i dječjih vrtića i slično. Na tim lokacijama i dalje će se svakodnevno obavljati pojačan nadzor, uz asistenciju policije. Naime, komunalni redari nemaju zakonske ovlasti tražiti osobnu iskaznicu vlasnika psa, što najčešće rezultira time da se ne može identificirati vlasnik, niti naplatiti kazna, ukoliko s komunalnim redarima nije prisutan i policijski službenik. Upravo zbog toga, razmatramo mogućnost nabavke čitača mikročipova kojima su čipirani psi, kako bi komunalni redari efikasnije mogli obavljati nadzor nad neodgovornim vlasnicima psa.
Novčanim sankcioniranjem neodgovornih vlasnika pasa postigli bi željene rezultate,no zbog navedenih razloga to je u ovom trenutku otežano i provodi se u znatno manjoj mjeri od potrebne. Ali napominjemo da, unatoč tome, u situacijama gdje komunalni redari uspiju prikupiti osobne podatke o počiniteljima prekršaja, bilo kad ih se zatekne u počinjenju prekršaja ili na koji drugi način, protiv njih se pokreće odgovarajući prekršajni postupak, izdavanjem obveznog prekršajnog naloga i izricanjem novčane kazne za počinjeni prekršaj.
Ukoliko imate saznanja o osobama koje ne poštuju ovu Odluku o komunalnom redu, molimo Vas da o tome izvijestite nadležnu službu putem besplatnog telefona 0800-51-00.
S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite