Tužim komunalno redarstvo za nedovoljnu aktivnost oko provođenja “Odluke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca …”
KLASA: 021-05/09-01/183
URBROJ: 2170-01-10-20-09-3
Rijeka, 29. listopada 2009.
GRADSKO VIJEĆE GRADA RIJEKE

Ne govori li dovoljno o kulturi nekih naših sugrađana sama činjenica kako nam je gotovo na svakom koraku pasji izmet?
Doslovno na svakom koraku (npr. u Brajšinoj, južna strana ulice, u dužini od cca 500 m između Trinajstićeve i Starog Voljaka) je hrpica izmeta, a uz svako stablo u drvoredu te ulice (i ne samo nje!) je prava “izložba”!
Sramota!
Zar ne bi bilo vrlo jednostavno patrolirati gradom i mandatnim kaznama poučiti kulturi one koji to drukčije ne umiju usvojiti?

Dragutin Sošić / 07.02.2012.

Kod nas inače sve gradske službe su takve kakve jesu, daleko smo mi od europskih standarda, ali to još više govori o samim građanima grada Rijeke. Vole svoje životinje, ali ne čiste za njima. Zalažem se da grad uloži dodatne napore u edukaciji građana, ali i represivnim mjerama. Žalosno je to sve.

Možda nam se ipak posreći, pa sve ove pseće izloške pokrije snijeg!
Makar one koja ova orkanska bura što danima ne jenjava nije da sada već odnijela – u more!(?)

Baš je to vrijeme varljivo! Snijeg je (bar za sada!) zaobišao naš grad, ali nada za pročišćenjem ipak još tinja!
Možda dobra kiša ispere ovaj izmet od koga se gotovo ni hodati ne može?

Poštovani,

činjenica da je na području grada Rijeke evidentirano preko 5000 pasa ukazuje na to da je problem koji ste iznijeli uistinu rasprostranjen, budući da nesavjesni vlasnici svakodnevnim izvođenjem pasa često krše odredbe Odluke o komunalnom redu Grada Rijeke koja propisuje način i uvjete njihovog izvođenja.

Za navedene prekršaje propisane su kazne u iznosima od 500,00 kn (za vlasnike pasa koji ne očiste javnu površinu ukoliko je pas onečisti ili dovedu psa na javnu površinu bez povodca ili brnjice) i 1.000,00 kn (za vlasnike pasa koji puštaju psa na javnu površinu bez nadzora ili dovedu psa na dječja igrališta).

Kontrola kretanja pasa po javnoj površini na temelju Odluke o komunalnom redu je u nadležnosti komunalnog redara, no takvu kontrolu, pored velikog broja registriranih pasa, otežava i činjenica da vlasnici sa psom zatečeni u prekršaju na zelenoj i drugoj javnoj površini najčešće komunalnom redaru ne žele dati podatke, često su arogantni i nasilni prema redaru te napuštaju mjesto prekršaja, pa je utvrđivanje identiteta počinitelja gotovo nemoguće bez suradnje policijskih službenika.

Međutim, bez obzira na sve navedene probleme, Direkcija za komunalno redarstvo napravila je plan vršenja nadzora na više od pedeset prioritetnih lokacija (parkovi, dječja igrališta, pješačke zone, okoliši škola i dječjih vrtića i slično) na kojima se vrši i nadalje će se vršiti svakodnevni pojačan nadzor uz asistenciju policije. Tako ćemo, temeljem Vaše dojave, u ovaj program pojačanog nadzora uključiti i Brajšinu,Trinajstićevu ulicu i Stari Voljak te se nadamo da će se stanje uskoro normalizirati na obostrano zadovoljstvo.

S poštovanjem,
Gradska uprava

Hvala na iscrpnom odgovoru!
Nadam se normalizaciji stanja.

Odgovorite