Barokna volta na Trsatu, na adresi Vrlije 6, nastala između 1805-1812 našla se pod udarom štemalice jednog od stanara zgrade na istoj adresi. Prethodno je uništen i prirodni fiksator – prerezano je “stablo” bršljana. Slijedom događaja, 14.10.2011. pokrenuta je akcija putem FB grupe Riječka enciklopedija Fluminensia i Kluba prijatelja Grada Trsata da se volta zaštiti, a tražimo i sankcioniranje počinitelja te definiranje statusa ovog, za povijest i kulturu našeg Grada iznimno zanimljivog i nezamjenljivog objekta.
Hvala sto ste nam galerijom fotografija olaksali razumjevanje problema, upit je poslan u Gradsku Upravu.
Respect svima koji su se na bilo koji način uključili u akciju za očuvanje volte, posebno stanarima koji dijele susjedstvo sa uzurpatorom, a suprotstavljaju se njegovom vandalizmu!
Zar doista treba dozvoliti da se volta sruši samo zbog toga da bi nekoliko limenih ljubimaca moglo noćiti nešto bliže svom vlasniku?
Poslao sam pozurnicu u Gradsku Upravu.
Pozurnica poslana jos jednom…. u Cc: stavljen i gradonacelnik.
Zahvaljujem na uzornom odnošenju – činiti učinkovito, odgovorno i ažurno. = HVALA.
Poštovani,
prije svega isprika na kašnjenju odgovora, međutim, htjeli smo zaista provjeriti status ove građevine. Kako smo dobili informaciju iz našeg Odjela za kulturu, volta na Trsatu nema svojstvo kulturnog dobra, a nalazi se izvan Urbanističke cjeline grada Rijeke. Stoga, upravo iz tih razloga sankcioniranje počinitelja ne podliježe Zakonu o zaštiti kulturnog dobra. Svojstvo kulturnoga dobra, kao što je vjerujemo poznato, utvrđuje Ministarstvo kulture, a kako je u Vašoj tužibabi navedeno da je pokrenuta akcija zaštite volte, pretpostavljamo da je zahtjev i upućen Ministarstvu.
Također, ako se radi o gradnji ili uklanjaju dijela volte, u tom slučaju nadležna je građevinska inspekcija kojoj smo i mi proslijedili ovu informaciju i vjerujemo da će reagirati prema zakonskim ovlastima koje imaju.
Zahvaljujem na odgovoru. Nejasan dio je “izvan Urbanističke cjeline grada Rijeke”, ali vjerujem da ćemo dobiti pojašnjenje, a razvidno je da ostaje za iznaći način da ova riječka znamenitost konačno dobije zasluženi status kulturnog dobra.
PS U prvom redu pozivajući se na ovaj članak Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara:
5. Zaštita dobara od lokalnog značenja
Članak 17.
Dobro za koje prema odredbama ovoga Zakona nije utvrđeno da je pod zaštitom kao kulturno dobro predstavničko tijelo županije, Grada Zagreba, grada ili općine može proglasiti zaštićenim, ako se nalazi na njihovu području.
Poštovana,
Rješenjem Ministarstva kulture Republike Hrvatske 2006. godine, Urbanističkoj cjelini grada Rijeke utvrđeno je svojstvo kulturnog dobra unutar definiranih prostornih međa, čiji grafički prikaz možete vidjeti na sljedećem linku: http://www.rijeka.hr/ObnovaISanacija
Na području Urbanističke cjeline grada Rijeke potrebno je provoditi sve mjere zaštite koje se odnose na održavanje kulturnog dobra. Mjere zaštite utvrđuje nadležno tijelo, u ovom slučaju Konzervatorski odjel u Rijeci, prema utvrđenom sustavu zaštite. Što se tiče zaštite dobara od lokalnog značaja, moramo napomenuti da u ovom trenutku Grad Rijeka nema odluku kojom su proglašena takva dobra.
Također objavljujemo odgovor koji smo primili od nadležne građevinske inspekcije:
Poštovani,
obavještavamo Vas da je vaša predstavka zaprimljena i proslijeđena na nadležno postupanje Područnoj jedinici u Rijeci za područje Primorsko-goranske županije.
Kontaktni podaci naše Područne jedinice u Rijeci su:
PJ u Rijeci za područje Primorsko-goranske županije
Pročelnik PJ – načelnik Odjela:
Snježana Jureša – Šubat, dipl.ing.građ.
ADRESA: 51 000 RIJEKA, Blaža Polića 2/I
Tel: 051/ 325-760
Fax: 051/ 325-784
E-pošta: gradjevinska.inspekcija@mzopu.hr
PRIJEM STRANAKA: prvi i treći ponedjeljak u mjesecu od 9 do 12 sati
S poštovanjem
Uprava za inspekcijske poslove
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva
Zahvaljujem na odgovoru. Razvidno je da MEĐA prolazi točno ispred volte, što se, priznat ćete, s obzirom na kvalitetu i povijest objekta, može nazvati pogreškom vrijednom ispravljanja.
http://img249.imageshack.us/img249/9858/42581528.jpg
Nadam se da Grad prepoznati problem i na konstruktivan način iznaći mogućnost zaštite ovog vrijednog dijela svog naslijeđa.