Zanima me zašto se kuhinjski biootpad prilikom razvrstavanja ne tretira i prikuplja kao zasebna kategorija, kada je to jedina vrsta otpada koja se gotovo u cijelosti može reciklirati?
Takvu praksu možete vidjeti u susjednoj Sloveniji, gdje se takvo razvrstavanje provodi već godinama.

indeficienter / 02.01.2024.

Poštovani,
u Komunalnom društvu Čistoća d.o.o. navode kako je preduvjet za početak primjene odvojenog prikupljanja biootpada uvođenje sustava pojedinačnog korištenja javne usluge prikupljanja komunalnog otpada, što je na području Grada Rijeke započelo 1. siječnja ove godine.
S obzirom na veličinu područja i broj korisnika, uvođenje navedenog sustava obavlja se sukcesivno, po mjesnim odborima, tako da je takav način prikupljanja ponajprije uveden na području pet mjesnih odbora, a od veljače ove godine uključit će se dodatna četiri mjesna odbora. Tom dinamikom će se nastaviti sve dok se time ne obuhvati cjelokupno područje Grada Rijeke.
Pojedinačno korištenje javne usluge podrazumijeva podjelu pripadajućih spremnika svim korisnicima, u obiteljskim kućama individualnih, a u višestambenim objektima zajedničkih te njihovo korištenje i pražnjenje. Odvojeno prikupljanje otpada omogućeno je dodjelom pojedinačnih zelenih spremnika za mijeąani komunalni otpad, plavih za papir i karton te žutih za plastičnu, metalnu i višeslojnu ambalažžu, dok na javnim površinama ostaju spremnici za odvojeno prikupljanje stakla, tekstila i jestivog ulja. Sve ostale vrste otpada iz kućanstva mogu se adekvatno zbrinuti predajom u reciklažnim dvorištima o kojima detaljnije informacije moľete pronaći na sluľbenim Internet stranicama Komunalnog društva Čistoća d.o.o. https://cistocarijeka.hr/zbrinjavanje-otpada/reciklazna-dvorista/.
Vezano za odvojeno prikupljanje biootpada, trenutačno se ispituju i analiziraju mogućnosti te priprema materijal kojim će biti razrađeno nekoliko najprikladnijih modela, kako prikupljanja, tako i daljnjeg zbrinjavanja prikupljenog biootpada.
Naime, iako je, kao što ste i sami naglasili, biootpad jedna od kategorija otpada koja se gotovo u cijelosti može reciklirati, a s obzirom da u našoj, kao ni u susjednim županijama, nema potrebne infrastrukture za njegovu obradu u kompostanama ili bioplinskim postrojenjima, njegov odvoz na udaljenije lokacije stvorio bi dodatne troąkove i veću cijenu javne usluge za krajnje korisnike. Zbog toga se biootpad uvodi kao posljednja reciklabilna vrsta otpada koja će se prikupljati kao odvojena frakcija.
Za istaknuti je kako se u Primorsko-goranskoj županiji koncept smanjenja udjela biorazgradivog otpada bazirao na izgradnji Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina u kojemu se mehaničko-biološkom tehnologijom izdvaja dijelom kao visoko kvalitetno gorivo iz otpada koje se predaje industrijama kao sekundarno gorivo, pri čemu se smanjuje potrošnja goriva iz prirodnih resursa, a dijelom priprema za daljnju obradu odlaganjem u bioreaktorsko odlagalište, u cilju proizvodnje bioplina namijenjenog proizvodnju toplinske i/ili električne energije.
Dakle, iako se ne prikuplja odvojeno, na navedeni način biorazgradivi komunalni otpad koristi se za dobivanje energije iz otpada, a energetska oporaba je prema službenom redu prvenstva gospodarenja otpadom postupak rangiran odmah nakon recikliranja.
Zbog svega navedenog nadamo se Vašem razumijevanju.
S pošovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite