Već mjesecima centar grada smrdi! Smrad se širi iz šahti za odvodnju oborinskih voda.
Da ne nabrajam: Smrdi u svim ulicama od korza do mora. Smrdi na Potoku.
I svi to znamo !!!
Dali se i što poduzima po tom pitanju i što je uzrok!
Probajmo sa iskrenim odgovorom!! Možda svima bude lakše!

Gost25 / 02.10.2015.

Nažalost,Rijeka je grad koji već par godina,a osobito ljeti smrdi..
Udaran dio sami centar,što od zapišavanja vrle omladine,što od slabe odvodnje.
Pisali smo o tome već više puta ovde,ali izgleda da nadležne previše ne brine to..

Poštovani,

prije svega zahvaljujemo na Vašoj primjedbi i tužibabi.

Pojava neželjenih mirisa iz slivnika koji su spojeni na tzv. mješovitu kanalizaciju u niskoj zoni grada nisu neuobičajena pojava. Mogu biti izraženiji u dugotrajnom sušnom razdoblju. Problem se umanjuje ili nestaje nakon prvih kiša, kojima se ubrzava odvodnja otpadnih voda i ispiranje kanalizacijskih kolektora. Mješovita kanalizacija je ona u kojoj se, uz sanitarne, prikupljaju i oborinske vode, čime se neugodni mirisi mogu pojačati i zbog nedozvoljenih vrsta otpada koje građani, nažalost, također ubacuju. I vremenske prilike, a kod nas je karakteristično jugo, dovode do pojačane pojave neželjenih mirisa iz kanalizacije zbog mijenjanja sastava mikroorganizama u otpadnoj vodi, na što se ne može utjecati.

Rješavanje širenja neželjenih mirisa iz kanalizacije vrlo je kompleksno i nije jednostavno rješivo. Ovakve pojave karakteristične su za sve sustave u Europi istih karakteristika kao što je ovaj naš u Rijeci. Kontinuirano se sagledavaju načini otklanjanja uočenih pojava, a u rješavanju problema se koriste i međunarodna iskustva.
U svrhu smanjenja ili eliminacije širenja neželjenih mirisa kolektori se kontroliraju te po uočenim nastalim talozima pojačano se ispiru i čiste. Osim učestalog ispiranja kanalizacijskih cijevi, na pojedinim slivnicima i rešetkama za prikupljanje oborinske odvodnje postavljeni su sifoni, kanalizacijski cjevovodi se tretiraju s posebnim mikrobiološkim preparatima. Na nekoliko crpnih stanica postavljeni su aeratori za poboljšanje razgradnje fekalnih voda i eliminaciju neugodnih mirisa u crpnim zdencima, a samim tim i na sustavu kanalizacije koja se slijeva u centar grada.
Sve ove poduzete radnje dovele su do poboljšanog stanja i sada su neugodni mirisi na pojedinim područjima znatno smanjeni.

Rješavanje ovog problema u glavnim kolektorima javne odvodnje u niskoj zoni grada sagledava se i u sklopu rješenja buduće dogradnje i rekonstrukcije sustava javne odvodnje aglomeracije Rijeka, koja se planira realizirati pomoću bespovratnih novčanih sredstava iz fondova Europske unije u razdoblju 2017. – 2023.

Naime, prijašnja koncepcija gradnje sustava odvodnje bila je gradnja mješovitih sustava, koja ima određene prednosti, ali nažalost i tu negativnu stranu širenja neželjenih mirisa i izlijevanja prilikom uspora u kolektoru za vrijeme velikih količina oborina.

Danas je koncepcija gradnje nove kanalizacije isključivo razdjelni sustav, a za postojeću mješovitu sagledavaju se načini i mogućnosti rasterećenja sustava odvodnje od oborinskih voda na cijelom području grada. Trenutno je u tijeku izrada studijsko-projektne dokumentacije i priprema aplikacije za dobivanje novčanih sredstava iz europskih fondova, između ostalog i za izgradnju novog tranzitnog fekalnog kolektora koji prolazi i područjem uskog centra grada i kojim bi se pojedini objekti uz trasu novog fekalnog tranzitnog kolektora prespojili na njega. Nakon tih zahvata na sustavu javne odvodnje očekuje se umanjenje širenja neželjenih mirisa iz kanalizacije.

Problem širenja neugodnih mirisa iz kanalizacije smanjio bi se i riješio kada bi svi objekti imali propisno izvedenu odzračivanje na svojem dijelu instalacija, a što su dužni izvesti vlasnici objekata. Izljevi u objektu, odnosno njihovi vertikalni odvodi moraju se provjetravati, a ventilacijske cijevi se moraju postaviti do iznad krova i zaštititi propisanom kapom. Također je uočeno i da su se pojačani neugodni mirisi širili i iz internih kanalizacijskih instalacija koje bi građani trebali također redovito održavati jer je taj dio kanalizacijskih instalacija u nadležnosti vlasnika nekretnina kojima pripadaju.

S poštovanjem,
Gradska uprava

Odgovorite