Što se to događa sa Sušakom? Svugdje prazni izlozi. Fasade oronule, razvoj nula nad nulama.
Što gradski oci misle napravit na tom planu, prostori stoje neiskorišteni , nikoga nije briga za to…što nisu u funkciji..Kakav je to odnos prema gradu? Za što ste vi plaćeni ? Za sjedenje u kancelariji !

I tradicionalna riječka kavana Cont se je opet zatvorila. Dakle još jedan udarac Sušaku da se oživi.

Pozdrav!

LPRI / 30.12.2012.

Nitko u tom gradu ne razmišlja o realnom životu. Samo parole ! Tko po sadašnjim cijenama uzme u zakup prostor u gradu – TAJ LUD ! Pokopa te sama najamnina, a gdje su svi ostali nameti . Porez na firmu, porez na reklamu, spomenička renta, komunalna naknada, porez za HGK, itd, a tek tada dolaze na red energija, roba, prevoz, amortizacija, PDV i PLAĆE. Ali za njih nema više kunelića. Gotovo !!
Puna su im usta poticaja za malo i srednje podutezništvo – ali kad se “naivac” zeleti i krene (nažalost povuče u svoj “projekt” i obitelj). Uskoro nastupa otrežnjenje i propast. Povlačenje po sudovima i po novom i ovrehe nad privatnom imovinom “naivca”.
Tzv lako otvaranje firmi je obična zabluda (laž). U čitavoj priči, nemorate imati osnivački kapital 20.000 kn već samo 100 kn, ali troškovi registracije (koje ste i tako platili iz osnivačkog kapitala) ostali su isti – cca 5.000 kn. Eto poticaja – SMIJEŠNO da nije tragično.

Nažalost, to se ne događa samo sa Sušakom, već i sa ostalim dijelovima grada izuzev trgovačkih centara, koji su u neku ruku i “krivci” propadanja malih trgovina. I to se neće promjeniti sve dok se ne pokrene gospodarstvo jer tko bi kupovao u svim tim trgovinama. Obrti su nam na izdisaju, više gotovo nitko ništa ne popravlja jer je isplativljije kupiti novo, jedino mi se čini da još nekako u ova teška vremena dobro rade kladionice, otkupljivači zlata i poneki kafići ( iako sve manje).

Poštovani,

Nepobitna je činjenica da su u donjem dijelu Strossmayerove ulice već godinama prazni i prepušteni propadanju nekad vitalni trgovački prostori (ex. Lesnina pa Arsen obloge, te drugi dio u bloku do Hotela Kontinental), međutim, takvom stanju nije kriv Grad Rijeka već vlasnici koji su te prostore dobili u povrat temeljem Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine. Budući da ni jedna jedinica lokalne samouprave nema mogućnosti zakonskog utjecaja na ovakvo stanje, držimo da će primjena novog Zakona o porezu na nekretnine pomoći da se ovi prostori aktiviraju.

Naime, Grad Rijeka upravlja i raspolaže sa svega 43 poslovna prostora u Strossmayerovoj ulici, od kojih je najveći dio u funkciji, odnosno prostori su u zakupu. S druge strane, primjerice, prostor na adresi Strossmayerova 2D ( iza “Konta”), izuzet je iz upravljanja Grada, predan je u vlasništvo 11 osoba temeljem pravomoćnog rješenja nadležnog upravnog tijela i Agenciji za upravljanje državnom imovinom. Ista je situacija i s poslovnim prostorom na adresi Rade Šupića 1 koji je vraćen u vlasništvo i na upravljanje naprije 11 osoba, a nakon toga dijelom i Agenciji za upravljanje državnom imovinom. Poslovni prostor na adresi Strossmayerova 4, površine 421 m2, također nije u vlasništvu Grada Rijeke. Radi se o prostoru s kojim je Grad upravljao i raspolagao 2001. godine, nakon čega je vraćen u vlasništvo dvjema fizičkim osobama), a za 1/2 dijela prostora utvrđeno je vlasništvo Republike Hrvatske. Što se tiče poslovnih prostora u Križanićevoj ulici, valja napomenuti da Grad Rijeka raspolaže s 13 poslovnih prostora od kojih su četiri slobodna (Križanićeva 1b pov. 117 m2, Križanićeva 7A u kojem Grad Rijeka ima pravo upravljanja za dio prostora u površini od 6 m2, Križanićeva 7b u kojem Grad ima pravo upravljanja za dio koji odgovora površini od 13 m2, te prostor Križanićeva 7c sa kojim Grad upravlja u površini od 29 m2). Poslovni prostor na adresi Križanićeva 1b, trenutno se ne koristi, jer ga je bivši zakupnik vratio u listopadu 2012. godine, pa će biti predmetom javnog natječaja za davanje u zakup poslovnog prostora koji će se objaviti početkom veljače ove godine. Za ostale naprijed spomenute slobodne poslovne prostore u tijeku je upravni postupak po zahtjevu Republike Hrvatske za utvrđivanje prava vlasništva.

S druge strane, u dijelu okolnih sušačkih ulica (Podhumskih žrtava, Križanićeva) primjetna je veća izmjena korisnika poslovnih prostora koji su preostali u vlasništvu Grada, uzrok čega je svakako opće stanje gospodarstva i smanjenje kupovne moći stanovnika. Putem svojih stručnih službi Grad prati stanje te u cilju što učinkovitijeg korištenja tih prostora prilagođavauvjete koji će potaknuti njihovo korištenje u skladu s mogućnostima tržišta. Možemo pretpostaviti da je navedeno razlog zatvaranja i popularne kavane u Kontinetalu, međutim, o točnim razlozima svakako bi trebalo upitati vlasnika prostora, tj. tvrtku Jadran hoteli.

Gradski Odjel za poduzetništvo, pri utvrđivanju djelatnosti u poslovnim prostorima u manje atraktivnim zonama, nastoji proširiti popis djelatnosti koji se objavljuje u javnom natječaju, svakako uvažavajući upite i pisma namjere, i vodeći računa koliko to dozvoljavaju tehničke i druge karakteristike poslovnih prostora. Time se pokušava izići u susret i poduzetnicima i drugim zainteresiranim osobama. Često se predlaže djelatnost rada umjetnika, klubova, udruga i sl., a sve u cilju da se oživi ovaj dio grada te da se prilagodi i približi potrebama građana.

Jasno je da kriza uzima svoj danak, no gradska uprava kojoj je stalo da bude u funkciji živih ljudi a nikako duhova, nastoji odgovoriti na probleme koje je kriza donijela i to činimo različitim modelima. Jedan je ovdje spomenut – širenje popisa djelatnosti u poslovnim prostorima u manje atraktivnim zonama, drugo su poticaji poduzetništvu koji se i u komentaru na ovu objavu spominju, treće su različite pomoći u okviru Socijalnog programa za one koje je kriza snažnije dotakla itd. Svakako nastojimo biti proaktivni, ali gradska uprava Rijeke niti je nadležna niti može riješiti globalni problem krize. Iz krize će Rijeka izaći paralelno s Europom, rad na tome zadaća je svih nas, a do početka oporavka saniramo štete.

S poštovanjem,
Gradska uprava

Odgovorite

Kalendar događanja

Izložba
  • 21.11. – 23.11.
  • (21:00)

11. STIFF: izložba “Nit za izlaz” u Galeriji SKC

Izložba obuhvaća radove devet umjetnica i umjetnika koji u različitim medijima, napose digitalnom, temu Bijega problematiziraju kroz pitanja identiteta i osobne slobode....

Detaljnije

Edukacija
  • 22.11. – 23.11.
  • (11:00)

Dvodnevni masterclass sa scenaristom i producentom Srđanom Anđelićem

Masterclass namijenjen mladim autorima koji žele razviti svoje scenarističke vještine i povezati se s iskusnim filmašima....

Detaljnije

Humanitarna akcija
  • 25.11. – 27.11.
  • (10:30)

Početak humanitarne akcije Kuglice dobrih želja

Za ovogodišnju humanitarnu akciju pripremljeno je 400 kuglica, a sprikupljene donacije namijenje su Društvu za istraživanje i potporu...

Detaljnije

Izložba
  • 25.11.
  • (19:00)

“Kapetan Yugoslavia” Vinka Barića u Galeriji O.K.

U ponedjeljak, 25. studenog u 19 sati, u Galeriji O.K. bit će otvorena izložba „Kapetan Yugoslavia“ splitskog akademskog slikara, crtača stripova i glazbenika Vinka Barića....

Detaljnije

Predstava
  • 30.11.
  • (19:00)

“Alter(n)acija” Ksenije Zec i Une Matije Štalcar Furač u Filodrammatici

Plesno gostovanje Umjetničke organizacije 21:21 koje progovara o zastrašujućoj i invazivnoj brzini kojom tehnologija i digitalizacija utječu na živote mladih...

Detaljnije

Festival
  • 13.12. – 14.12.
  • (20:00)

46. Ri Rock festival u Palachu

I ove godine festival donosi sjajnu kombinaciju mladih talentiranih bendova i afirmiranih izvođača, te dodjelu nagrade Ri Rock Kipić...

Detaljnije