Mene zanima kako je moguce da su temeljem netransparentnog i diskriminirajuceg sustava bodovanja izvanbracna djeca, djeca samohranih roditelja i djeca koja zive u jednoroditeljskim obiteljima, stavljena u startu u nepovoljniji polozaj u odnosu na djecu koja zive u bracnoj zajednici s dva zaposlena roditelja?
Naime, za neupucene, dijete koje zivi s dva zaposlena roditelja po navedenom kriteriju zaposlenja, dobija po 2 boda za svakog zaposlenog roditelja, te ih ima 4, dok primjerice, dijete koje zivi samo s jednim zaposlenim roditeljem, po istom tom kriteriju moze dobiti maksimalno 2 boda.
Konkretno, moje je dijete na temelju cinjenice da nisam nikad bila u bracnoj zajednici, svrstano u kategoriju djece samohranih roditelja (iako ja to po Zakonu o socijalnoj skrbi 57/11. clanak 2. stavak 4. zapravo nisam, vec smo dijete i ja jednoroditeljska obitelj), temeljem tog kriterija, dodijeljen nam je 1 “utjesni” bod, a zakinuti smo za 2 boda koja je mogao dobiti kao dijete s 2 zaposlena roditelja, a za sta nam nije bilo ni omoguceno da dostavimo dokumentaciju koja bi to potvrdila (jer moje dijete je dijete cija su oba roditelja u radnom odnosu).
Kako je moguce da sustav bodovanja vrsi diskriminaciju djece samohranih roditelja i djece koja zive u jednoroditeljskim obiteljima, i zasto navedene kategorije nisu stavljene, ako vec ne u povoljniji, onda bar u ravnopravan polozaj s djecom koja zive u bracnoj zajednici?