Poštovani,

2. siječnja 2013. iz Gradske uprave sam putem ovog portala dobila sljedeću informaciju:

“Veterinarska stanica dužna je sukladno navedenom ugovoru s Gradom pružati usluge sakupljanja napuštenih i izgubljenih životinja te njihovog zbrinjavanja, i usluge higijeničarske službe (sakupljanje i odvoz uginulih životinja). Sve navedeno odnosi se na javne površine. Zbrinjavanje obuhvaća i liječenje bolesnih životinja, a pod bolesnim životinjama podrazumijevaju se i ozlijeđene životinje.

Građani koji pronađu ozlijeđenu ili napuštenu životinju, mogu se javiti na besplatni telefon Direkcije za komunalno redarstvo, 0800 51 00 ili na dežurni telefon Veterinarske stanice Rijeka d.o.o. Životinja će biti zbrinuta, prema potrebi liječena te će se nastojati udomiti”.

Stoga me zanima sljedeće: kako je moguće da se nakon obraćanja djelatnicima Veterinarske stanice da preuzmu psa koji je potencijalno opasan, dobije odgovor da je njima zabranjeno primati nove životinje (pretpostavljam slučaj Lič) te da se građani snađu sami i, opet, zovu volonterske udruge i društva za zaštitu životinja? Na ponovljene telefonske pozive više se nisu niti javljali. Je li moguće da ih iz Grada Rijeke upozore na njihove obaveze s obzirom da ih financiraju našim novcem? Građani ne znaju koje obaveze ima Veterinarska stanica.

Također me zanima što će poduzeti Grad Rijeka u odnosu na Lič (“Grad Rijeka ne financira cjelokupni rad Veterinarske stanice, već je sukladno međusobno sklopljenom ugovoru plaća za obavljene radove. Vrijednost tog ugovora za 2012. godinu je 618.050,40 kn”), s obzirom da ispada da za mjesečni iznos od cca 50 tisuća kn (barem što se Grada Rijeke tiče) upraviteljica Milka Mijanović nije ispunjavala svoje obaveze? S obzirom da su izvješća kvartalna, odgovorni su bili upoznati sa situacijom. Na što se novac troši ako ženke nisu sterilizirane nego skotne nekoliko puta dok su u skloništu, nisu čipirani, da je broj uginulih pasa veći od broja eutaniziranih (http://www.gorskenovosti.com/wordpress/wp-content/uploads/2013/11/Statistika.jpg)… Zar oni nisu veterinari kojima je obaveza liječiti pse? Ili žele reći da su uvjeti tako loši da se 109 pasa međusobno pobilo dok su bili kod njih na skrbi? Za koliko ono novaca?

I posljednje, nikako ne manje važno, “Grad Rijeka se obvezao sudjelovati u izgradnji azila za životinje na području Županije primorsko-goranske čim Županija utvrdi lokaciju i započne s realizacijom tog projekta, budući da na samom administrativnom području Grada Rijeke ne postoji adekvatan prostor za izgradnju azila”. Tako je glasio odgovor na početku 2013. Što se učinilo po tom pitanju s obzirom da JLS imaju obavezu riješiti to pitanje sukladno Zakonu RH.

Zahvaljujem na odgovoru.

site / 26.11.2013.

Poštovani,

sklonište za životinje Lič ima privremenu zabranu primati životinje od 19.11.2013. te životinjama osigurava privremeni smještaj kod osoba koje se brinu o njima dok Sklonište Lič ne osigura smještaj u skladu s Rješenjem Veterinarske inspekcije. Veterinarska stanica Rijeka d.o.o., kako nas informiraju, trudi se proširiti svoje kapacitete i osigurati brigu propisanu Pravilnikom kako bi mogli što prije primiti, smjestiti i udomiti nezbrinute životinje kojima je potrebna veterinarska skrb i smještaj, a u tijeku je izgradnja boksova.

Prema očitovanju Voditeljice Skloništa, djelatnici Veterinarske stanice Rijeka d.o.o. odgovaraju na sve pozive, i sve ozlijeđene životinje koje građani donesu u ambulantu, ili koje preuzimaju djelatnici ambulante po pozivu građana, zbrinute su po pravilima struke. Svaka primljenu životinju pregleda doktor veterinarske medicine, te se šalje u Sklonište Lič na privremeni smještaj. Prema informacijama koje smo dobili, na dan 31.12.2012 u Skloništu je bilo 44 psa, a podaci za period od 01.01.2013. do 18.11.2013. su sljedeći: 166 primljenih pasa, 15 udomljenih iz 2012. i 56 udomljenih iz 2013. godine. Uginulih pasa je bilo 34 te 25 eutanaziranih.

Što se tiče mačaka, podaci za period od 01.01.2013. do 31.05.2013. su sljedeći: 201 primljena mačka, 6 uginulih, 10 eutanaziranih, 48 udomljenih i 137 steriliziranih.

Vezano uz izgradnju Županijskog centra za dobrobit životinja, Grad Rijeka svakako podržava njegovu izgradnju. Primarna je izgradnja skloništa za nezbrinute životinje, a sve ostale funkcionalne cjeline centra za dobrobit životinja poput parka, prostora za obuku, hotela i slično, ovise o financijskim mogućnostima nositelja projekta izgradnje azila, Primorsko – goranske županije. Izgradnja samog centra, dakle, ne ovisi samo o Gradu Rijeci, već i o Primorsko – goranskoj županiji te o ostalim, manjim jedinicama lokale samouprave, kojima će financiranje izgradnje centra svakako predstavljati veći problem nego Rijeci koja i sada, osim što financira Sklonište u Liču, izdvaja i druga sredstava za zaštitu životinja.

Odgovorite