Da li postoji način da Grad Rijeka ili neka vaša institucija (RSS…) pomognu roditeljima djece koja se bave sportom? Sportski klubovi u gradu posljednjih nekoliko godina svakog rujna podižu iznose članarina, koliko vidim sada je prosjek 40 – 50 €.

Ne smatram se siromašnim, ali za jedno školsko i jedno predškolsko dijete moram svaki mjesec izdvojiti 10% plaće za članarine i to mi je puno. Došli smo s 200 kn na 375 kn, a koliko će biti sljedeće godine?

Većina klubova besplatno koristi gradske prostore i opremu, dobrim dijelom se i financiraju iz proračuna, a građanima nude uslugu koja nam sve više postaje nedostupna. Davnih dana smo od klubova dobivali opremu (tenisice, trenirke, torbe), pa čak i pokazne karte ako smo bili redoviti na treninzima (AK Kvarner), a što nam je napredak donio?

Ne tražim konkretan odgovor, već vam želim skrenuti pažnju na problem koji imamo i koji postaje sve veći. Razmišljamo u koji individualni sport usmjeriti djecu da mogu samostalno trenirati kada budu veći, a tako ćemo ih nažalost odvajati od druženja.

damirko / 12.09.2024.

Poštovani,

u Upravnom odjelu za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade naglašavaju razumijevanje za Vaše navode kako iznosi članarina sportskih udruga znatno opterećuju budžet svake obitelji čije je dijete uključeno u sportske aktivnosti. Pritom ističu da su sportske udruge samostalne pravne osobe te da Grad Rijeka nije njihov osnivač. Stoga Grad nema pravne, odnosno zakonske osnove, utjecati na njihovo financijsko poslovanje i sve ostale aktivnosti i odluke, pa tako ni na visinu članarine.
Grad Rijeka kroz godišnji Program javnih potreba u sportu i dotacije iz Proračuna godišnje sufinancira programski rad oko stotinu sportskih udruga te im osigurava besplatno korištenje sportskih objekata u gradskom vlasništvu ili pak onih u vlasništvu Trgovačkog društva Rijeka sport d.o.o., Društva u 100%-tnom vlasništvu Grada Rijeke, kao i objekata u vlasništvu drugih pravnih osoba, sve u svrhu provođenja već navedenog Programa. Grad Rijeka također, prema utvrđenim kriterijima, sufinancira i stručni rad oko 50 trenera u sportskim udrugama. Naravno, izdvajaju se i znatna sredstva za održavanje postojećih sportskih objekata u vlasništvu Grada, kao i za realizaciju kapitalnih projekata s naslova investicijskih ulaganja u postojeće sportske objekte ili pak izgradnju novih sportskih objekata, odnosno sportskih prostora. Za istaknuti je kako Grad Rijeka vodi računa o povećanju svih navedenih sredstava pri donošenju proračuna za svaku narednu godinu. Za sve navedeno Grad godišnje izdvaja nekoliko milijuna eura, što predstavlja ulaganje u mlade našega Grada.

Članarine u sportskim udrugama zasigurno bi bile i znatno veće da nema svega navedenog. Pored toga, za naše sugrađane koji ostvaruju socijalna prava, osigurano je i bavljenje sportom bez plaćanja članarina. Činjenica jest da sportske udruge koje su i natjecateljske, opterećuju iznimno visoki iznosi troškovi sustava natjecanja, a oni pak konstantno rastu. U tome je mogući razlog podizanja članarina, koje u pravilu iznose između 30 i 50 eura, pa i više. Roditelji mogu od uprava klubova zatražiti informaciju o razlozima postojećih iznosa članarina, tim više jer članovi pored obveza, imaju i prava, između ostalog i pravo na informaciju o razlozima povećanja članarina, sve na način utvrđen statutima istih. Sport je nadogradnja i, nažalost, ne predstavlja dio osnovnog standarda života, već nadstandard. Grad Rijeka nastavit će i u 2025. godini s trendom povećanja sredstava namijenjenih radu udruga i osiguranja visokih standarda sportskih objekata, no na upravama sportskih udruga je odgovornost u pogledu visine iznosa članarina.

S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite