Poštovani,

imam stan u zgradi koja se nalazi na svega nekoliko metara od kvartovskog kafića. Sve je bilo u granicama podnošljivog dok niste izmijenili Odluku o radnom vremenu u ugostiteljskoj djelatnosti na području Grada Rijeke, i omogućili da svi kafići, totalno neselektivno, rade do ponoći. Sada već dvije godine trpim buku s terase kafića i nakon 22 sata i tome ne mogu ništa jer je sve u okvirima zakona. Buka je prijavljivana policiji, ali nista se nije promijenilo.

Pitanja na koje želim da mi odgovorite je, kome je potrebno da baš sve lokalne kvartovske birtije rade do ponoći i je li to zaista u interesu većine građana Grada Rijeke? Također, molim vas da ovu Odluku ponovno izmijenite na način da radno vrijeme (barem van užeg centra grada) za kafiće ograničite na 22 sata, a da eventualni rad nakon 22 sata omogućite samo onima koji unaprijed dokažu da zadovoljavaju mjere zaštite od buke.

Zahvaljujem.

GostZM / 03.09.2024.

Poštovani,

u Upravnom odjelu za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte napominju kako je radno vrijeme ugostiteljskih objekata iz skupine “restorani“ i “barovi“ definirano Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti na način da isti mogu raditi u vremenu od 6 do 24 sata. Zbog toga je na isti način radno vrijeme restorana i barova definirano i Odlukom o ugostiteljskoj djelatnosti na području grada Rijeke. Važno je napomenuti da Grad Rijeka nema mogućnost donošenje odluke kojom bi se odredio raniji završetak radnog vremena svih ugostiteljskih objekata na svom području, već temeljem spomenute Odluke može odrediti raniji završetak radnog vremena samo za pojedini ugostiteljski objekt za najduže dva sata i to samo ako su zadovoljeni određeni propisani uvjeti, odnosno ako se u provedenom postupku utvrdi da je u razdoblju od godinu dana prije dana pokretanja postupka donesena pravomoćna odluka u prekršajnom postupku, zbog narušavanja javnog reda i mira u objektu ili njegovoj neposrednoj blizini ili nepridržavanja propisanoga radnog vremena, ili zbog neprovođenja mjera za zaštitu od buke.

S poštovanjem, Gradska uprava.

Poštovani,

Zakonom je propisano radno vrijeme u kojem ugostiteljski objekti iz skupine “restorani” i “barovi” MOGU raditi, ali je isto tako navedeno da Predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave svojom odlukom, između ostalog:
− propisuje radno vrijeme prostora za usluživanje na otvorenom ugostiteljskih objekata
− propisuje razloge za određivanje ranijeg završetka radnog vremena pojedinih ugostiteljskih objekata

Obzirom na navedeno, nije točno da Odlukom niste u mogućnosti odrediti raniji završetak radnog vremena za pojedine (ne sve) ugostiteljske objekte. Tako ste radno vrijeme prostora za usluživanje na otvorenom automatski izjednačili s vremenom rada ugostiteljskog objekta i to je isključivo vaša odluka. Također, da bi se odredio raniji završetak rada pojedinih ugostiteljskih objekata, potrebno je samo definirati kriterije temeljem kojih će se odrediti raniji završetak radnog vremena pojedinih ugostiteljskih objekata.

Dakle, moje pitanje je i dalje, je li potrebno da baš svi kvartovski kafići, pogotovo oni koji se nalaze u mirnim dijelovima naselja, imaju terase koje nemaju nikakvu zaštitu od buke i nisu od turističkog značaja, rade do 24 sata 7 dana u tjednu?

Ukoliko Grad Rijeka smatra da Odluka koja je trenutno na snazi zaista predstavlja najbolje interese građana Rijeke, molim vas da navedete u čijem je to točno interesu, jer radnog dijela stanovništva svakako nije.

Poštovani,

kako je i navedeno u prethodnom odgovoru, a prema Odluci o ugostiteljskoj djelatnosti na području grada Rijeke koja je donesena u prosincu 2015. godine od strane Gradskog vijeća kao predstavničkog tijela građana, Grad Rijeka može pojedinim ugostiteljskim objektima skratiti radno vrijeme samo ako su ispunjeni određeni kriteriji, a koji su također navedeni u prethodnom odgovoru.

Odlukom o dozvoljenom prekoračenju najviše dopuštene razine buke za noć na otvorenim prostorima grada Rijeke na kojima se pružaju ugostiteljske usluge propisano je da komunalno redarstvo nadzire isključivo ugostiteljske objekte koji posluju u ulicama koje su navedene u Odluci i to u razdoblju od 1. svibnja do 30. studenoga, dok u svim ostalim ulicama u gradu u razdoblju od 1. studenog do 30. travnja buku nadzire Sanitarna inspekcija. Ako ugostiteljski objekt koji navodite nije u popisu ulica u kojima je, prema toj Odluci, dozvoljeno prekoračenje buke, tada je Sanitarna inspekcija nadležna kontrolirati dozvoljene razine buke na toj lokaciji i u tom slučaju se primjenjuje Zakon o zaštiti od buke, za čiju provedbu je također nadležna Sanitarna inspekcija.

Međutim, u cilju rješavanja Vašeg problema pozivamo Vas da prigovor na spomenuti ugostiteljski objekt podnesete Upravnom odjelu za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte na mail adresu gospodarstvo@rijeka.hr kako bi isti zatražio od nadležnih institucija izvješća o eventualnim povredama propisa o zaštiti javnog reda i mira, zaštite od buke i radnom vremenu ugostiteljskih objekata, a sve u svrhu poduzimanja daljnjih radnji koje su u nadležnosti navedenog Upravnog odjela.

S poštovanjem, Gradska uprava.

Odgovorite