Zašto izgradnja novog vrtića Rastočine nije u planu za ovu ni slijedeću godinu (samo iznimno mala sredstva za mini projekt), čak ni u planovima za 2026.?
Očekivali bi par milijuna eura za izgradnju tog vrtića u proračunu ali tek beznačajna sredstva na “pripremu”.

Vojko Obersnel je na pitanje građana u emisiji na Radio Rijeci prije 3-4 godine izjavio da je vrtić Rastočine prvi slijedeći vrtić koji će Grad izgraditi, da je to prioritet.

Prolaze godine i ove godine je prekršeno to obećanje, umjesto toga Grad plaća izgradnju vrtića za Talijane.

Stanovnici Rastočina su slušali da se vrić ne gradi prije par godina jer je investitor na području Instalatera trebao graditi zgrade, pa je onda opravdanje bila korona, pa sada nema opravdanja niti se igdje spominje.

Kada će napokon vrtić biti sagrađen, a na mjestu starog smjestiti garaža da stanovnici Rastočian imaju gdje parkirati?

Glavno da je grad imao sredstva za izgraditi i otkupiti nepotrebnu cestu na Krnjevu, koja vodi samo do Spara Krnjevo. Koju tamošnji stanovnici nisu ni željeli i sada je pretvorena u jednosmjernu.

Ima se novaca za svašta, Titov brod koji opet raste, na to se troši milijuni eura i izgleda kao rupa bez dna, ali za vrtić ili nešto doista korisno građanima, nema novaca.

rastocine / 22.01.2024.

Poštovani,

prema informacijama koje smo dobili iz Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade, Ministarstvo znanosti i obrazovanja kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti 2021. – 2026. objavilo je 9. lipnja 2023. godine Drugi Poziv na dostavu bespovratnih sredstava „Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova. Na poziv su prijavljena dva projekta, Dječji vrtić Gardelin i Dječji vrtić Rastočine. Projektom izgradnje novog objekta vrtića Rastočine, temeljem glavnog projekta i izdane građevinske dozvole, planirano je otvaranje 9 novih skupina ukupnog kapaciteta za 154 djece. Procijenjena vrijednost ulaganja od strane stručnih službi je 6.066.875 eura, a iznos bespovratnih sredstava sukladno uvjetima poziva 1.634.085 eura, što iznosi cca 27% od ukupne investicije.
Obje prijave udovoljavaju kriterijima Poziva, ali su ostvarile premalo bodova da bi dobile ova sredstva. Ukoliko se raspoloživa sredstva povećaju, prijave će se ponovno uzeti u razmatranje.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja prilikom procjene projektnih prijedloga provodi provjeru u odnosu na administrativne zahtjeve definirane Pozivom za dodjelu bespovratnih sredstava, zatim u odnosu na prihvatljivost prijavitelja i partnera, projekta i aktivnosti te se ocjenjuje kvaliteta projektnog prijedloga. Ocjenjivanje kvalitete provodi se sukladno kriterijima odabira definiranim Pozivom te se sukladno navedenom svakom projektnom prijedlogu dodjeljuju odgovarajući bodovi.
Posebnu kategoriju predstavlja doprinos poboljšanju pristupa ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju koji je dvosložni kriterij i obuhvaća postotak kapaciteta za upis djece u dječje vrtiće na području prijavitelja u odnosu na broj živorođene djece u dobi za vrtić na istom području. Kao referentni podatak o broju živorođene djece u dobi za vrtić uzima se podatak Državnog zavoda za statistiku iz publikacije Gradovi u statistici. Za gradove kojima su dodijeljena sredstva u okviru prvog Poziva, pokrivenost postojećih kapaciteta obuhvaća i dodatne kapacitete iz prvog Poziva. U ovoj je kategoriji Grad Rijeka dobio najnižih 10 bodova od mogućih 100, zbog velikog postotka kapaciteta za upis, točnije 92,78 %. bog svega navedenog nadamo se Vašem razumijevanju.

S poštovanjem,

Gradska uprava.

Odgovorite