Sa jeseni u Rijeci se ponovno manifestirali višegodišnji problemi uzrokovani povećanim oborinama i neadekvatno projektiranom odvodnjom oborinskih voda – priča je klasična razvijamo bez planiranja, naplaćujemo ali ne trošimo namjensi rezultat je također klasik – štete i troškovi za građane.
Nekoliko slika u prilogu prikazuje sustavno neodržavanje odvodnje, projektiranje odvodnje i kapaciteta istih na razini referata u srednoj školi ali zato investicije u projekte za rješavanje navedenih problema – bez limita.
Pitanje je kada i da li uopće planirate utrošiti prikupljene razne vodne naknade za financiranje gradnje građevina urbane oborinske odvodnje tako da ih projektira netko tko pozna materiju i trajno riješi problem, a kapacitete planira i za budućnost?
Šaljem u prilogu nekoliko slika rezultata projekata ViK i ostalih javnih investitora nakon genijalnih investicija u upojne bunare (nekoliko pokušaja izrade bunara, sa zadnjom verzijom i dalje problemi – Zamet raskršće kod dvorane), retencije obujma višekatnih stambenih zgrada (rotor Martinkovac) i “vrhunsko” održavanje postojećih kanala (Marčeljeva Draga, okretište 1A). U prijašnjim tužibabama slični problemi su prijavljeni i u drugim dijelovima grada – npr Krnjevo.
Ulica Bože Vidasa je za svakog većeg pljuska, nakon više intervencija, i dalje pod vodom, poslovni prostori plivaju u par desetaka cm vode, a štete se samo zbrajaju.
Netko bi trebao uputiti vodeće ljude da cilj postojanja komunalnih društava nije redistribucija prikupljenih poreza i naknada građevinskim tvrtkama nego rješavanje komunalnih problema, poboljšavanje i održavanje komunalne infrastrukture, te općenito da su to servisi za građane a ne putničko turističke, telekom, rent-a-car i catering servisi za vodeće ljude tih društava.