Eto stigla jesen i potrebno je čime prije urediti zelenu površinu, jer Riječke kiše počinju raditi svoj posao i odnosi zemljanu površinu na parking…
Ajde da se napravi zelenilo kako spada, napravite etaže, da se zemlja zadrži i napokon ozeleni…
Eto stigla jesen i potrebno je čime prije urediti zelenu površinu, jer Riječke kiše počinju raditi svoj posao i odnosi zemljanu površinu na parking…
Ajde da se napravi zelenilo kako spada, napravite etaže, da se zemlja zadrži i napokon ozeleni…
{{{“””Poštovani, Okoliš kompleksa Benčić izvodio je GP Krk prema projektu čiji je autor mr.sc. Saša Randić dipl. ing. arh.. U skladu sa projektom izvedene su staze i nasipana je i isplanirana zemlja. Projekt hortikulture, odnosno plan sadnje napravio je Studio perivoj na čijem čelu je ovlaštena krajobrazna arhitektica Dobrila Kraljić. KD Čistoća je zamoljena da donira biljni materijal i radove sadnje i izvođenja travnjaka. Biljni materijal je nabavljen i posađen prema projektu. Projektom je predviđena hidrosjetva za površine koje će biti travnjaci. Obzirom da se kasnilo sa građevinskim radovima, hidrosjetva je odgođena za jesenski period. Za izvođenje hidrosjetve KD Čistoća je angažirala su Parkovi plus, pošto nema aparaturu potrebnu za navedene radove. Parkovi plus su hidrosjetvu obavili kvalitetno i u dogovorenom roku, međutim vrlo obilne padaline uzrokovale su ispiranje dijela zemlje i smjese. Izvođač se obavezao ponoviti hidrosjetvu 14.10., dok će se nanosi zemlje na stazama sanirati sutra, 11.10.. Obzirom da slivne vode rade probleme u okolišu, dodatno će se kontaktirati autora projekta za moguća tehnička rješenja. Naime, i ponovljena hidrosjetva može opet nastradati usljed oborina prije nego se uspostavi travnjak. Nakon uspostavljenog travnjaka biti će manje ispiranje tla, ali će velike oborine zasigurno uzrokovati vododerine koje će trebati redovno sanirati. Tlo koje završi na stazi nije moguće u cijelosti ukoloniti jer je prema projektu ista izvedena od poroznog betona koji se trusi usljed mehaničkog uklanjanja, a blato se uvlači duboko u pore. Nadzor i ugovaratelj građevinskih i hortikuturnih radova na kompleksu Benčić je Odsjek za plan, razvoj i gradnju infrastrukture i promet.”””}}}
Molim vas nemoj te i ovdje odgovoriti, da vas je iznenadila količina oborina koja padne u Rijeci…
I da zbog količine oborina nastaju vododerine ,i da se ispire posijani materijal, sijeme …
Da autor projekta to nije uzeo u obzir u gradu kamo padne više kiše ,nego li u kišnom Londonu…
Da se nije predvidjelo lagano stepenasto uređenje zelene površine, da se spriječe vododerine…
I da se nije moglo prije zasijati trava, koja je do sada se mogla ukorjeniti, lagano zaljevanje preko ljeta i pokrivanje agrotekstilom preko ljeta, da se biljke lakše ukorjene i ne spale na suncu…
Pa se sada nebi desilo , da zemlja završi na pješačkim površinima, jer su postavljeni PRENISKI rubnjaci uz pješače površine…
Grade moj ovo loše izgreda, i opravdanje zbog kašnjenja radova, nije opravdano… BILO je vremena za urediti…
Lp od Građanina
Poštovani,
u Odsjeku za komunalni sustav i promet, vezano za Vaše navode koji se odnose na sijanje trave na zemljanim površinama unutar bivšeg tvorničkog kompleksa Benčić, napominju da se s radovima na uređenju hortikulture moglo pristupiti tek po završetku građevinskih radova na uređenju javnih površina. S obzirom da su građevinski radovi završili tek krajem lipnja ove godine, prema uputama stručnih službi Komunalnog društva Čistoća, hidrosjetva je odgođena za jesen, točnije rujan i listopad ove godine, kada je i obavljena.
Vezano za primjedbe na projekt uređenja, odnosno na projektnu dokumentaciju, važno je napomenuti da je po završetku građevinskih radova obavljen tehnički pregled svih nadležnih tijela, odnosno službi te je 23. srpnja ove godine izdana Uporabna dozvola za uređene javne površine unutar bivšeg tvorničkog kompleksa Benčić s pripadajućom infrastrukturom, što se odnosi na 2. i 3. faza građenja.
Nažalost, svi smo svjedoci klimatskih promjena i enormnih padalina koje probleme stvaraju diljem svijeta, a ne zaobilaze ni Rijeku. To su izazovi na koje nadležne službe nastoje odgovoriti na najbolji mogući način i prema raspoloživim resursima, iako je priroda ta kojoj se u konačnici svi moramo prilagoditi.
Još jednom Vas ljubazno molimo za strpljenje i razumijevanje, posebice po pitanju ozelenjivanja, što je proces koji traje te vjerujemo da će uz redovno održavanje i praćenje polučiti pozitivne rezultate.
S poštovanjem, Gradska uprava.
U Rijeci padne kiše 8od 1600 – 2200 litra/m2 ovisi o godini…
I jake oborini nisu novost za nas građane u Rijeci, vrlo dobro znamo koliko kiše zna pasti u kratkom vremenu…
Problem je šta se na to nije računalo prilikom projektiranja, i nisu se postavili veći rubnjaci uz šetnicu…
To je kao da vas iznenadi bura na Vežici i Trsatu, jer ne puše na Potoku i Mlaci tako jako…
Tako da opet možete očekivati da će prostor Rikard Benčić plaviti, jer nema upojnih kanala da preuzmu vodu koja se sljeva sa Škurinja i Podmurvica, i završi na prostoru Gradske knjižnice Rijeka…
Jer voda ne može otjeći u potok Brajda…
A koliko je puta taj prostor bio poplavljen u zadnjih deset godina…
Lp od građanina…
Zadnje jugo, je otkrili ofrlje radove!!! Umjesto do tvrde podloge, beton je izliven na šljunak, i more je ispralo šlju...
Detaljnije
Poštovani, molim da pošaljete upit HAC-u, kada misle popraviti odbojnu ogradu koja stoji razbijena već preko dvije go...
Detaljnije
Reciklažno dvorište 2 – dodatak Pa moja gradska uprava, prije godinu dana ste potvrdili da su kamere u kvaru!!!!...
Detaljnije