Rijeka utakmicom protiv Gzire United u četvrtak počinje europsku sezonu u novom natjecanju. Konferencijska liga u javnosti je dočekana kao trećerazredno europsko natjecanje, u praksi je ustanovljena da bi slabiji europski klubovi mogli više zaraditi od ukupnog nagradnog fonda.

UEFA će na europska natjecanja u sezoni 2021/22 ukupno potrošiti 3,5 milijarde eura. Troškovi svih natjecanja iznose 343 mil. eura, Fond solidarnosti iznosi 248 mil. eura.

Iz Fonda solidarnosti nagrađuju se nacionalne lige, pa je tako 2020. godine svaki hrvatski klub dobio 440.000 eura od nastupa Dinama u skupini Lige prvaka.

Nagradni fond Konferencijske lige iznosi 238 mil. eura, nagradni fond Europske lige iznosi 465 mil. eura, nagradni fond Lige prvaka i Super Cupa iznosi 2,3 milijarde eura.

Zbog drugačijega sustava nagrađivanja u eliminacijskoj fazi europskih natjecanja, ako ponovi iste rezultate, Rijeka iduće sezone može više zaraditi u Konferencijskoj ligi nego što je prošle sezone zaradila u Europskoj ligi.

Rijeka je prošle sezone igrala u skupini Europske lige, ostvarila je jednu pobjedu (AZ Alkmaar 2:1) i jedan remi (Real Sociedad 2:2) te ukupno zaradila 4,859.024 eura!

Iduće sezone promijenio se način nagrađivanja u Europskoj ligi budući da nema nagrada u pretkolima. U skupine (32 kluba) Europske lige 12 klubova plasiralo se izravno kroz ligaška natjecanja, 10 klubova plasirat će se kroz play-off, 10 klubova plasirat će se kroz kvalifikacije za Ligu prvaka.

To znači da se više isplati proći kroz sva pretkola i plasirati u skupinu Konferencijske lige nego izravno ostvariti plasman u skupinu Europske lige.

Ove sezone Rijeka je zaradila 450.000 eura prije nego što je počela utakmica protiv Gzire United: 100.000 eura dobila je za sudjelovanje, 350.000 eura dobila je za nastup u 2. pretkolu!

Kada bi ponovila iste rezultate kao prošle sezone (pobjeda i remi u skupini) u Europskoj ligi, Rijeka bi u Konferencijskoj ligi ukupno zaradila više (5,356.000 eura) nego što je prošle sezone zaradila u Europskoj ligi!