Riječko izdanje festivala koje je po mnogočemu upečatljivo najavljeno je prikladno na otvorenom ispred šarenog vozila Gradskog bibliobusa Gradske knjižnice Rijeka na Trgu 128. brigade Hrvatske vojske uz Korzo, a o tome što nas čeka govorili su ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković, pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke Ivan Šarar, voditeljica programskog pravca Dječja kuća Jelena Milić, voditeljica županijske matične službe Ljiljana Črnjar i voditeljica bibliobusne službe Verena Tibljaš.
Prvi bibliobus 1969. u Rijeci
“Raduje nas činjenica da je davne 1969. godine prvi bibliobus na prostorima bivše države, pa samim time i
Republike Hrvatske, došao upravo u Rijeku. Velika je to čast, ali i dokaz da je Gradska knjižnica Rijeka i tada nastojala pratiti trendove i nuditi nove usluge svojim korisnicima. Još nas više raduje činjenica što je otad bibliobusna služba evolvirala, razvijala se, pratila trendove i korisničke potrebe te što je danas, pedeset godina nakon svog osnutka, življa i aktivnija no ikada prije, naglasio je ravnatelj Niko Cvjetković.
Pročelnik Ivan Šarar posebno je istaknuo kako Gradska knjižnica Rijeka radom svjedoči da čitalačka kultura ima sve bolje temelje što svjedoči i porast broja članova, dinamika programa, inovativnost u pristupu te je pozvao na nastavak energičnog rada, posebno u svjetlu nadolazeće 2020. godine koja i za knjižnicu donosi značajne promjene.
Raduje nas činjenica da je davne 1969. godine prvi bibliobus na prostorima bivše države, pa samim time i
Republike Hrvatske, došao upravo u Rijeku – Niko Cvjetković
Jelena Milić osvrnula se na poziciju Festivala bibliobusa u kontekstu cjelokupnog projekta Rijeka 2020 Europska prijestolnica kulture. Ideja bibliobusa ideja je o širokoj dostupnosti kulture, a upravo ovaj projekt pokušava tu ideju približiti i učiniti je mogućom, zajedno sa svojim partnerima i glavnim domaćinima projekta. Ovaj program, kao i brojni drugi, uvertira su u narednu godinu, kada će Rijeka postati prvi hrvatski grad koji će
ponijeti titulu Europske prijestolnice kulture te otvoriti prvu Dječju kuću u Hrvatskoj te na taj način ostaviti trajnu ostavštinu brojnim generacijama građanki i građana Rijeke, ali i šire, zaključila je Milić.
16 bibliobusa na trgovima i atrakcija za najmlađe
Konkretnije o sadržaju pričale su Ljiljana Črnjar i Verena Tibljaš. Na Festivalu bibliobusa, 7. lipnja, predstavit će se ukupno 16 bibliobusa od kojih deset iz Hrvatske i šest iz susjednih zemalja: Bosne i Hercegovine (Banja
Luka), Italije (Milano), Mađarske (Pečuh), Slovenije (Kopar i Postojna) te Srbije (Kruševac). Istodobno će se na postamentima na Korzu otvoriti izložba o pokretnim knjižnicama na kojoj će građani moći vidjeti što su i čemu služe pokretne knjižnice, kako su one izgledale u razdoblju od prošlih stotinu godina, kako je tekao razvoj riječke bibliobusne službe u Hrvatskoj i dr. Na 14. okruglom stolu o pokretnim knjižnicama čije su teme Kultura u pokretu i Uloga bibliobusa u ostvarenju ciljeva UN-ove Agende 2030 za održivi razvoj imat ćemo priliku čuti iskustva bibliobusnih službi iz Španjolske, Italije, Slovenija, kao i niz izlagača iz Hrvatske i susjednih zemalja s primjerima dobre prakse, naglasila je Ljiljana.
Verena Tibljaš usmjerila se pak na bogati animacijski program. Svoj dolazak su na vrijeme potvrdile i velike zvijezde – Sedina Cerovac, performerica na štulama s gitarom u rukama, knjigom u srcu i pjesmom na usnama. Njena visost će zabavljati, ali i budno, poput ljudskog drona, cijelo vrijeme držati sve programske konce u rukama. Za sektor „strašnih priča“, predškolcima tako milih, a ni školarcima mrskih, pobrinut će se pripovjedačica Margareta Peršić. Kakva bi to rođendanska proslava bila bez mađioničara? Andrej Škedel posebno je sentimentalno vezan uz Festival bibliobusa. Na prvom riječkom, 2005., bio je pravi hit – bio je to
jedan od njegovih prvih velikih javnih nastupa. Na ovom će Festivalu pokušati srušiti osobni rekord – materijalizirati se na svakom od 16 festivalskih bibliobusa! Ne propustite dvije velike podne igraće table – šahovsku i Čovječe, ne ljuti se! Za igru i zabavu na podnim tablama zaduženi su Šahovski klub Rijeka/Šahovski savez PGŽ i Kulturni front Opatija. Moći ćete odigrati i bibliobusni podni puzzle, koji je izradio Ivo Matošić, uz likove iz priča prošetati se bibliobusima i slikati, zaključila je nadahnuta Tibljaš.
Ovogodišnji, 8. festival bibliobusa odvija se u sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture, a povod je obilježavanje vrijedne obljetnice – 50. rođendana riječkog bibliobusa koji je bio prva pokretna knjižnica tog tipa u cijeloj Hrvatskoj pa čak i tadašnjoj Jugoslaviji! Festival se odvija u organizaciji Gradske
knjižnice Rijeka i Hrvatskog knjižničarskog društva- Komisije za pokretne knjižnice, uz podršku Rijeke 2020, Grada Rijeke, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Ministarstva turizma Republike Hrvatske, Primorsko-goranske županije i Veleposlanstva Španjolske u RH.
Podijeli na društvenim mrežama