ljekovito bilje

Walter Last, nekadašnji je ugledni njemački biokemičar i toksikolog sa zavidnom znanstvenom i radnom karijerom. Bio je veoma važna figura na medicinskim institutima sveučilišta u Greifswaldu, Kölnu i Münchenu – radeći na mnogim istraživačkim projektima vezanim uz toksikološka ispitivanja –  te glavni forenzički kemičar u Kölnu i član znanstvenog tima biološkog laboratorija u Los Angelesu. Poslije godina predanog znanstveno-istraživačkog rada napustio je svoje osnovno zanimanje. Razlog? Ne bih htio suditi na temelju osobnog dojma, ali mislim da je u pitanju teška depresija, prouzročena statističkim podacima vodećih svjetskih medicinskih časopisa. Za mnoge kolege je to vjerojatno bila nerazumna odluka, jer depresija nije razlog da se odustane od uspješne profesionalne karijere; postoje razni sintetički antidepresivi kojima se ta bolest liječi. Ali Walteru Lastu očito nije bilo pomoći. Odselio se na Novi Zeland i posvetio se istraživanju prirodnih načina liječenja, ne krijući razočarenje koje ga je snašlo u prošlosti:

Dok sam učio o štetnoj prirodi tretiranja farmaceutskim lijekovima  – priča danas  profesor Last –  još uvijek sam smatrao da je ono nedjelotvorno i izaziva nuspojave, a ne da je glavni uzrok naših bolesti.  Bolesti uzrokovane medicinskim tretmanom zovu se jatrogene bolesti. Ukupan broj jatrogenih smrti u SAD-u u 2001. procijenjen je na 783.936; one su bile posljedica fatalnih reakcija na lijekove, medicinskih pogrešaka i nepotrebnih medicinskih i kirurških procedura. Tako je medicinski sustav vodeći uzrok smrti i ozljeda u Sjedinjenim Državama. Za usporedbu, u 2001. od bolesti srca umrlo je 699.697 osoba, a od raka je umrla 553.251 osoba.  

To je također razlog zašto je za pacijente tako blagotvorno kada su liječnici u štrajku. Statistike pokazuju da je svaki put za vrijeme štrajka liječnika smrtnost među obuhvaćenim stanovništvom dramatično opala. 1976. u Bogoti, Kolumbija, smrtnost se smanjila 35 posto, a u okrugu Los Angeles, Kalifornija, smanjila se 18 posto za vrijeme štrajkova liječnika. U Izraelu 1973. smrtnost je opala za 50 posto za vrijeme štrajka. Samo je jednom prije toga došlo do sličnog pada smrtnosti u Izraelu, a to je bilo za vrijeme drugog štrajka liječnika 20 godina ranije. Nakon svakog štrajka, smrtnost bi ponovno skočila na svoju normalnu razinu.

Poanta:
Ako vam je istekla zdravstvena iskaznica, ne žurite po novu.