Ravnatelj Thalassotherapije Emil Bratović rekao je su ti uređaji kruna projekta razvoja te ustanove. Vrijedni su 20 milijuna kuna, a financiraju ih Ministarstvo zdravlja, Primorsko-goranska županija kao osnivač i vlasnik Thalassotherapije, Istarska županija i jedinice lokalne samouprave s područja Primorsko-goranske županije.
Bratović je istaknuo da je Thalassotherapija 1998. bila u vrlo lošem stanju, bez posla i s blokiranim žiroračunom. Nakon toga počela je s projektom razvoja pa je od tada u njoj povećan broj zaposlenih sa 150 na 220, broj liječnika s 20 na 40, a izgrađene su i dvije nove zgrade.
Ustanova je proširila djelatnost na reumatologiju, dijabetologiju te akutnu kardiologiju.
Ministarstvo zdravlja proglasilo ju je Klinikom za liječenje i rehabilitaciju srčanih bolesnika te je postala sveučilišna katedra za rahabilitacjsku medicinu, istaknuo je Bratović.
Ministar zdravlja Rajko Ostojić rekao je kako zahvaljujući novim uređajima velika većina pacijenata kojima su bile potrebne pretrage tog tipa zbog toga više neće morati u inozemstvo. Izrazio je zadovoljstvo razvojem opatijske Thalassotherapije te dodao da će se u HZZO-u zauzeti za to da pretrage na tim uređajima budu dostupne svim osiguranicima uz specijalističku uputnicu.
Također je podsjetio da je njegovo ministarstvo pokrenulo izradu novog zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji te da provodi reorganizaciju ustroja sustava hitne pomoći. Najavio je da će se uskoro predstaviti projekt smanjenja lista čekanja i izgradnju pulske bolnice, pri čemu je izrazio nadu da će se uskoro početi graditi i riječka Sveučilišna bolnica. “Uspjeli smo otvoriti niz stavaka i nadamo se zatvoriti ih do kraja našega drugog mandata, za osam godina”, rekao je ministar zdravlja.
U drugom dijelu boravka ministara u Thalassotherapiji na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu (FMTU) u Opatiji predstavljen je novi poslijediplomski specijalistički interdisciplinarni studij – zdravstveni turizam. Voditeljica studija Milena Peršić rekla je da će studij zajedno izvoditi FMTU te riječki Filozofski i Medicinski fakultet. Na njemu će se školovati menadžeri za područje zdravstvenog turizma, a studij će trajati dvije godine i stajat će 4200 eura u kunskoj protuvrijednosti.
Govoreći o ulozi zdravstvenog turizma u Hrvatskoj, Rajko Ostojić ocijenio je da je “njegov potencijal” golem zbog mnogih liječilišta i toplica diljem zemlje. Strategije ministarstava zdravstva, znanosti, obrazovanja i sporta te turizma preklapaju se upravo na području zdravstvenog turizma te će on imati važno mjesto, istaknuo je i dodao da Hrvatsku treba vratiti ondje gdje pripada, u vrh europske i svjetske medicine.
Željko Jovanović naglasio je važnost međusektorske suradnje među ministarstvima, ocjenjujući da je ona nužna za izlazak iz krize.
Njegovo ministarstvo teži promjeni obrazovne paradigme, i to da istraživanja budu sastavni dio učenja, rekao je i pritom naveo pozitivan primjer novog studija.
Veljko Ostojić istaknuo je da je nužno promijeniti zakonodavni okvir na području turizma te je najavio promjene zakona o ugostiteljskoj djelatnosti i pružanju usluga u turizmu te mnogih zakona i pravila vezanih uz rad turističkih zajednica.
Podijeli na društvenim mrežama