Tobogan ove godine u organizaciji Gradske knjižnice Rijeka donosi i blok programa za odrasle, a nakon predavanja o parkovima za djecu i odnosu prirode i odgoja kroz cijeli tjedan slijedi niz susreta u sklopu GKR ciklusa posvećenog otpornosti zajednice i pojedinca.

Izrađujemo didaktičke igračke!

kreativna roditeljska radionica

vrijeme: 3. 7. od 18 do 19,30 sati

mjesto: Dječja kuća

organizator: Gradska knjižnica Rijeka 

izvođač: Marija Kajapi

dob: za roditelje s djecom od 2 do 5 godina starosti

način prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje.

Radionica na kojoj roditelji izrađuju igračke za djecu i uče npr. kako izraditi slano tijesto;radionica ima 3 punkta na kojem je druga igračka, kako se napravi jedna igračka tako roditelj prelazi na drugi punkt i izrađuje novu igračku.

Izrađuju se puzzle od kartona, veliki baloni i valjak s lopticama koje propadaju. Igračke su za djecu od 2 do 5 godina starosti.

Uloga senzorne integracije u djetetovom razvoju

predavanje 

vrijeme: 4. 7. u 19,00 – 20,00 sati

mjesto: Dječja kuća 

organizator: Gradska knjižnica Rijeka  

izvođač: izvođač: Morana Jokić, predškolski pedagog, pedagog senzorne integracije GSID®

dob: za odrasle 

prijave: prijave se primaju putem obrasca ovdje

Senzorna integracija je važan proces u razvoju djeteta jer omogućuje mozgu da obradi informacije koje dolaze putem osjetila i da stvori smislene i organizirane reakcije na okolinu. Upravo taj proces omogućuje djetetu razumijevanje svijeta oko sebe, uspostavljanja veza s drugim ljudima te razvoju  motoričkih vještina, socijalnih vještina, pažnje, koncentracije, samoregulacije te emocionalne dobrobiti djeteta. Pružanje podrške senzornoj integraciji može poboljšati cjelokupni razvoj djeteta i olakšati mu svakodnevne aktivnosti i interakcije s okolinom.

Svijet prepun izazova – igre na vanjskom prostoru

radionica za roditelje 

vrijeme: 5. 7. u 18,30 sati

mjesto: Dječja kuća

organizator: Gradska knjižnica Rijeka 

izvođač: Jadranka Eda Tomljanović ( Udruga RAST)

dob: za odrasle 

način prijave: prijave za susret primaju se putem online obrasca ovdje.

Današnja djeca previše vremena provode u sjedećim aktivnostima, gledajući TV, vozeći se u kolicima, autima ili su ispred računala. Djeca trebaju što više boraviti u prirodi, na igralištima, u parkovima, trčati, penjati se, skakati, jer to ne samo što utječe na razvoj motoričkih aktivnosti, nego direktno utječe i na njihov kognitivni razvoj.

Takva djeca su kreativnija, otvorenija, imaju razvijenije kritičko mišljenje i sposobnost rješavanja problema, te ispoljavaju manje negativnih ponašanja i emocija, poput agresije i ljutnje. Na radionici će se govoriti o dobrobitima za djecu kada rastu u doticaju s prirodom, borave na vanjskom prostoru po kiši i vjetru, te koriste različite prirodne resurse.

Okreni na zeleno, okreni na zdravlje 

predavanje i demonstracija 

vrijeme: 6. 7 . u 19,00 sati 

mjesto: Dječja kuća

organizator: Gradska knjižnica Rijeka 

izvođač: Sandra Kolonić

dob: radionica za roditelje s djecom u dobi od 10 do 15 godina (slobodno i za roditelje bez djeteta)

način prijave: za sudjelovanje na programu potrebna je prijava ovdje

Predavanje i degustacijska obiteljska radionica Okreni na zeleno, okreni na zdravlje namijenjena je roditeljima i djeci u dobi od 10 do 15 godina, a polaznicima će pokušati dati odgovore na neka od pitanja:

Što sve utječe na zdravlje pojedinca i u kojoj mjeri prehrana utječe na naše zdravlje?

Postoje li „dobre“ i „loše“ namirnice ili samo dobre i loše navike?

Zašto je zelena hrana tako važna za naš organizam i što je čarobno u klorofilu koji se nalazi svugdje oko nas?

Zašto je važno redovito jesti voće i povrće? Koliko jedinica voća i povrća trebamo pojesti dnevno? Što su jedinice voća? Zašto je zeleno lisnato povrće i samoniklo bilje važan izvor zdravlja i kako ga lako uklopiti u svakodnevnu prehranu?

Pazimo li na skrivene šećere u hrani?

Zašto prehrana u skladu sa sadašnjim trenutkom postaje imperativ?

Cilj predavanja jest educirati i zainteresirati djecu i mlade za brigu o zdravlju i zdravoj prehrani.

Radionica ima i praktični karakter gdje će svi polaznici sami spraviti svoj zeleni voćni obrok u priručnoj aparaturi.

Sandra Kolonić voditeljica je programa “Samo zdravo” koji provodi organizacija GAIA NOVA. Program ima Suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja i provodi se u osnovnim školama Primorsko-goranske županije od 2018. godine, ciljana skupina su učenici osmih razreda.

Programski ciklus imena “OK knjižnica, OK zajednica” u kojem OK simbolizira pojam “otporne knjižnice” posvećen je osnaživanju zajednice i pojedinca u kontekstu izazova suvremenosti i budućnosti na najrazličitijim područjima života – psihološkom zdravlju, urbanističkom razvoju, tehnološkim revolucijama… Sadržaji programa usmjereni su prema novome, progresivnom i budućnosti s ciljem učenja, inspiriranja i usmjeravanja prema konkretnim akcijama.  Financijsku podršku projektu “Otporna knjižnica za kvalitetniju zajednicu” pružilo je Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu kroz program American Cornera.