Glavni naglasak ovogodišnje manifestacije u sklopu koje će se u cijeloj Hrvatskoj održati više od 2000 različitih programa je istaknuti vrijednost pripovijedanja i kazivanja, posebice onih književnih vrsta koje pripadaju usmenoj književnosti, kao što su bajke ili legende. U ovoj se godini obilježavaju i dvije značajne književne obljetnice – 150. obljetnica rođenja istaknute hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić, uz čije su priče brojne generacije odrastale, kao i 500. obljetnica smrti oca hrvatske književnosti Marka Marulića. Upravo te dvije obljetnice bile su inspiracija za neke od programa.
Pozdravne riječi na otvorenju Mjeseca hrvatske knjige uputili su ministrica kulture i medija RH Nina Obuljen Koržinek, riječki gradonačelnik Marko Filipović, zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić, ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković i predsjednica Programskog i organizacijskog odbora Mjeseca Hrvatske knjige 2024. Maja Bodiš.
Cvjetković: Ponosni smo što se Mjesec hrvatske knjige otvara u Rijeci
Kako je istaknuo domaćin, ravnatelj GKR-a Rijeka Niko Cvjetković, svi su ponosni što se ove godine Mjesec hrvatske knjige otvara upravo u Rijeci, u zgradi nove knjižnice otvorene prije nepunih godinu dana. „Kao ravnatelj zaista imam sreću što u svom timu imam suradnike s kojima dijelim misiju i viziju ove naše knjižnice, ljude koji se trude da korisnici uvijek budu na prvom mjestu i da zajedno našu knjižnicu gradimo kao mjesto susreta lokalne zajednice. Od same ideje za rekonstrukciju zgrade u kojoj se danas nalazimo, glavna vizija je bila da ona bude prilagođena korisnicima, kako arhitektonski, tako i sadržajno. Pažljivim biranjem sadržaja i organizacijom programa nadam se da smo u tome i uspjeli, a mislim da nam i brojke idu u prilog. U prvih 11 mjeseci od otvorenja ove zgrade bilježimo više od 137.000 posjeta. Za potrebe današnjeg svečanog otvorenja ove manifestacije nismo željeli zatvarati knjižnicu za korisnike, dapače, oni su kao i uvijek dobrodošli pridružiti nam se i to je ona poruka koju želimo slati, da smo uvijek otvoreni za susret s našim korisnicima“, rekao je Cvjetković.
Ministrica Nina Obuljen Koržinek objasnila je zašto je Rijeka ove godine odabrana da bude domaćin svečanosti otvorenja Mjeseca hrvatske knjige. „Tradicija je da se svake godine otvorenje manifestacije održi u jednoj od knjižnica koja je otvorena te godine i tako je ove godine odabir pao na Rijeku i drago mi je da smo se u velikom broju okupili u ovoj zgradi, odnosno u riječkom art kvartu koji je upravo završetkom zgrade knjižnice zaživio u punini svoje ideje, a to je da postane okupljalište, dnevni boravak građana. Svaka otvorena knjižnica nas jednako veseli, bila ona velika kao ova ili neka manja, jer knjižnice su mjesta susreta. Njih čine njihovi korisnici, ali i djelatnici koji svojom kreativnošću i osmišljavanjem novih sadržaja daju svoj doprinos, i to je uvijek ono što volim istaknuti – knjižničari su izvrsni promotori čitanja. Ovogodišnji slogan, ‘Pričaj mi…’ vraća nas svih na početak, u djetinjstvo, na prvi susret s književnošću, i to upravo kroz pričanje priča od strane naših roditelja, baka i djedova. Privrženost riječima stvara se upravo u djetinjstvu, a kasnije se nadograđuje i upravo je zato pričanje priča izuzetno važno“, istaknula je Obuljen Koržinek i čestitala svima koji će ove godine sudjelovali u provedbi brojnih programa.
Pred nama mjesec bogatog programa
Gradonačelnik Marko Filipović prisjetio se dana otvorenja nove zgrade gradske knjižnice. „Prije gotovo godinu dana u sklopu programa otvorenja formiran je ljudski lanac kojim su posljednje knjige prebačene sa stare lokacije knjižnice na Korzu do nove ovdje u art kvartu. Bio je to jedan trenutak koji će zasigurno ostati zapamćen u riječkoj povijesti, a svoj doprinos dali su brojni građani. Drago mi je da interesa za knjigu ne manjka što potvrđuju i brojke posjeta koje je iznio ravnatelj Cvjetković, a činjenica je i da je od otvorenja nove zgrade povećan i broj korisnika knjižnice. Pred nama je mjesec dana bogatog programa i ovom prilikom čestitam svim književnicima, prevoditeljima, knjižničarima i svima ostalim koji su se uključili u osmišljavanje programa ovogodišnje manifestacije. Svi se oni trude, u doba sveopće digitalizacije održati interes za knjigu, što nije lako, ali je izuzetno vrijedno“, rekao je gradonačelnik.
Zamjenica župana Marina Medarić istaknula je zadovoljstvo što se ovogodišnja manifestacija otvara u jednoj od najvećih i najmodernijih knjižnica u Hrvatskoj. „Prilika je ovo za pozvati građane, pogotovo djecu i mlade da se odazovu programima u sklopu ove manifestacije, da osvijeste koliko je lijep osjećaj imati knjigu u rukama i čitati ili pak slušati priče. Želim nam svima da nam u narednih mjesec dana knjižnice, velike ili male, postanu drugi dnevni boravak“, rekla je Medarić.
Ove godine naglasak na usmenom pripovijedanju
Predsjednica Programskog i organizacijskog odbora Mjeseca Hrvatske knjige 2024. Maja Bodiš objasnila je odabir ovogodišnje teme manifestacije. „U vrijeme brzih sadržaja željeli smo kao temu istaknuti vrijednost usmenog pripovijedanja i kazivanja, odnosno staviti naglasak na sve vrste usmene književnosti, pričanje bajki, legendi i usmenih predaja. Želim da nas Mjesec hrvatske knjige podsjeti na snagu riječi, kako izgovorenih tako i slušanih. Čestitam Rijeci na ovoj prekrasnoj novoj zgradi. Svaka knjižnica počinje pričati svoju priču već od samog prostora, a ova vaša nova zgrada divan je početak vašeg novog poglavlja“, rekla je Bodiš i predstavila neke od središnjih programa ovogodišnje manifestacije.
Od čak osam središnjih programa na razini Hrvatske, valja istaknuti program posvećen Ivani Brlić-Mažuranić koji će se održati u tri, za njezin život značajna grada, Slavonskom Brodu, Zagrebu i Ogulinu. Pod nazivom „Šetnja s Ivanom“ održat će se pripovjedne šetnje u suradnji s Ivaninom kućom bajke iz Ogulina te Galerijom umjetnina grada Slavonskog Broda i Kućom Brlić iz Slavonskog Broda.
Šest večeri storytellinga u četiri grada
Uz to, u Mjesecu hrvatske knjige održat će se čak šest večeri storytellinga u četiri grada pod nazivom „Ulovi se za riječ“. Među središnjim programima se već 26 godina održava Nacionalni kviz za poticanje čitanja, koji se do 24. 10. 2024. rješava pod nazivom Velike male priče. Kviz predstavlja tri ilustrirane knjige: Ivana Brlić- Mažuranić, Vendi Vernić: Menažerija, Igor Rajki, Klasja Habjan: Tminice, Iva Bezinović Haydon, Hana Tintor: Gdje se skriva Vedran?.
Cjelokupni program dostupan je na web stranici Mjeseca hrvatske knjige, a što nas u Rijeci očekuje moguće je saznati na web stranici Gradske knjižnice Rijeka.
Podijeli na društvenim mrežama