Dodjelom nagrada želi se izraziti priznanje istaknutim volonterima s područja grada Rijeke i Primorsko-goranske županije, koji su uložili svoje vrijeme, trud, znanje i vještine za dobrobit i razvoj zajednice.

Volontere je među prijavljenima na javni poziv izabrala neovisna komisija sastavljena od članova Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke te udruge Smart, a na prigodnoj svečanosti uručeni su im statuta i priznanje “Volonteri godine”.

Kako je kazala predsjednica udruge Smart Zvijezdana Schulz Vugrin, istaknula je kako je u migrantskoj krizi volonteri često spominjani u medijima.

“Tim volonterima treba čestitati i zahvaliti na doprinosu, ali nam je žao što u javnosti iskaču samo u uvjetima kriznih situacija. Upravo zato smatramo kako je nagrada za volontere godine prilika da kroz primjere istaknutih volontera u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji pokažemo da se volontirati može svaki dan i u svakoj prilici,” kazala je Schulz Vugrin, tom prilikom svim iznimnim pojedinkama i pojedincima koji dobrovoljno, bez naknade, ostavljaju svoj otisak srca u životima drugih i naše zajednice, čestitavši 5. prosinca, Međunarodni dan volontera.

Nagrađene volonterke i volonteri s područja grada Rijeke su Sandra Mrkalj (Udruga za promicanje dobrobiti djece „Portić“), Emina Jusufspahić (Odjel za podršku žrtvama i svjedocima Županijskog suda u Rijeci), Tomislav Baran (Matica umirovljenika grada Rijeke).

S područja Primorsko-goranske županije nagrađeni su Tina Babić (Gradska knjižnica Rijeka), Dino Ilić (Centar tehničke kulture Rijeka) te Kristina Ribarić (Udruga za djecu i mlade „Kocka“, Rab).

U ime Grada Rijeka nagrade je uručio zamjenik gradonačelnika Marko Filipović, dok je zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić uručila nagrade volonterima s područja PGŽ-a.

Čestitavši nagrađenima, zamjenik gradonačelnika Filipović kazao je kako je dodjela nagrade volonterima godine prilika za ukazivanje na važnost volontiranja i pomaganja potrebitima. Zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić izrazila je uvjerenje da će dodjela nagrada osobama koje nesebično daju dio svog vremena za boljitak društva u cjelini biti poticaj za volontiranje svim drugim građanima.

Osim za volontere godine, dodijeljena je i nagrada za organizatora volontiranja, kojom se želi promovirati važnost kvalitetnih volonterskih programa te izraziti priznanje organizacijama koje, u cilju pružanja kvalitetnije usluge svojim korisnicima, uključuju volontere u svoj rad. Nagrađene organizacije su Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka te udruge Ri Rock i SOS telefon – grad Rijeka.

Uz nagrade, dodijeljena su i pohvale Udruge SMART – Volonterskog centra Rijeka. Pohvale su uručene Svetozaru Kovačeviću (Udruga umirovljenika i starijih osoba Kastav), Sanji Štajdohar (Gradska knjižnica Rijeka), Lovorki Pandur (Dom za odrasle osobe Turnić, Rijeka), Jeleni Martinčić (Udruga Ri Rock), Mireli Pašić (SOS telefon – grad Rijeka), Jasmini Bijelić (SOS telefon – grad Rijeka), Jadranki Brozičević i Tamari Stojković (Centar za participaciju žena u društvenom
životu) te Boćarskom klubu osoba s invaliditetom “Pulac”.

Više o nagrađenim volonterima i organizacijama pogledajte na You tubeu, u filmićima nastalima u Spiritovom AWE studiju: