U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke potpisani su ugovori između Grada Rijeke i ustanova kojima se definira gradsko financiranje programa zdravstvene zaštite i socijalne skrbi u 2021. godini.
Riječ je o programima koji su usmjereni na promicanje zdravlja, zdravstveni odgoj i zdravstvenu edukaciju, prevenciju ovisnosti i drugih rizičnih ponašanja, prevenciju i suzbijanje masovnih nezaraznih bolesti, na socijalnu i psihosocijalnu zaštitu žena, djece, teško bolesnih i kronično bolesnih osoba, djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom te osoba starije životne dobi te svih skupina građana. Za ove će programe, koje će se provoditi u suradnji s devet ustanova i Gradskim društvom Crvenog križa Rijeka, Grad Rijeka iz gradskog proračuna za 2021. godinu izdvojiti ukupno 5.011.000,00 kuna.
Ugovore su potpisali gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel i čelnici ustanova i institucija čiji se projekti i programi financiraju iz proračuna Grada u ovoj godini, čemu je prisustvovala i pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković.
Kako je istaknuo riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, Grad Rijeka već čitav niz godina financira provedbu zdravstvenih i socijalnih projekata ili programa, i to iznad standarda koji su određeni zakonskim propisima.
Ugovori vrijedni više od 5 milijuna kuna
Najdugovječniji projekt svakako je Savjetovalište za prehranu dojenčadi Doma zdravlja PGŽ-a, gdje obitelji ne samo da mogu dobiti savjet oko prehrane dojenčadi, već se i socijalno ugroženim obiteljima osigurava besplatno dobiti nadomjesno mlijeko. Najviše sredstava, kao i svih godina do sada, Grad Rijeka izdvaja za pučku kuhinju koju osigurava Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka. Godišnje se za ovaj program iz gradskog proračuna i u kojoj se svakog dana osigura 400 obroka za socijalno ugrožene građane izdvaja do 2,4 milijuna kuna.
Jedan od projekata koji imaju dugogodišnju potporu je i Individualno i grupno savjetovanje studenata Sveučilišta u Rijeci, prvo takvo u Hrvatskoj i jedino koje kontinuirano djeluje od svog osnutka. Grad Rijeka prepoznao je i važnost zdravstvenog prosvjećivanja građana o javno-zdravstvenim temama, godinama podupirući izdavanje Narodnog zdravstvenog lista Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, što se pokazalo iznimno značajnom temom upravo u proteklih godinu dana obilježenih pandemijom koronavirusa.
Od pučke kuhinje preko palijativne skrbi do tečaja za trudnice
Projekti i programi koji se sufinanciraju u 2021. godini:
- za Hrvatski crveni križ – Gradsko društvo Crvenog križa Rijeka iz proračuna se izdvaja ukupno 2.740.000,00 kn i to za Pučku kuhinju, usluge smještaja i prehrane u Domu Crvenog križa Rijeka, organizaciju stanovanja u nužnom smještaju, Kamp za mlade Crvenog križa iz obitelji socijalnih potreba, Službu traženja, edukaciju učenika za pružanje prve pomoći, program davalaštva krvi, pripremu za djelovanje u katastrofama i izvanrednim situacijama, zdravstveno prosvjećivanje, edukaciju o pružanju prve pomoći te osposobljavanje odgojno-obrazovnih radnika u pružanju prve pomoći učenicima sa zdravstvenim teškoćama – 4.000,00 kuna, zdravstveno-edukativne program za predškolsku i školsku djecu, svečani prijem učenika prvih razreda osnovnih škola u podmladak Crvenog križa, tečaj osnovnih postupaka oživljavanja uz korištenje automatskog vanjskog defibrilatora te školu skijanja za mlade Crvenog križa Rijeka.
- za Dom za starije osobe “Kantrida” izdvaja se ukupno 770.000,00 kn i to za: financiranje programa Pomoć i njega u kući i za financiranje Klubova za starije osobe.
- za Dom zdravlja Primorsko-goranske županije izdvaja se ukupno 770.000,00 kn i to za: financiranje projekta palijativne skrbi, programa Centar za psihosocijalnu pomoć stradalnicima Domovinskog rata, grupa za potporu dojenja, tečaj za trudnice i Savjetovalište za dojenje.
- za Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije izdvaja se ukupno 230.000,00 kn i to za: financiranje programa Trening životnih vještina, financiranje provedbe programa Praćenje vrsta i koncentracije peludi u zraku na području grada Rijeke, financiranje programa Centri za mlade – savjetovališta otvorenih vrata, sufinanciranje programa izdavanje i distribucija “Narodnog zdravstvenog lista”.
- za Hospicij “Marija Krucifiksa Kozulić” izdvaja se 200.000,00 kn i to za financiranje redovne djelatnosti Hospicija.
- za Sveučilište u Rijeci izdvaja se ukupno 100.000,00 kn i to za: financiranje programa “Sveučilište za treću dob” i za financiranje programa Individualno i grupno savjetovanje studenata Sveučilišta u Rijeci.
- za Dom za odrasle osobe “Turnić” i izdvaja se ukupno 60.000,00 kuna i to za financiranje projekta Dnevni boravak Doma za odrasle osobe „Turnić“ i za financiranje Anti stigma programa.
- za Ordinaciju za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Mile Batinić, dr.med. izdvaja se ukupno 25.000,00 kn i to za financiranje programa Kontinuirani nadzor djece i mladeži s cerebralnom paralizom i drugim oblicima tjelesne invalidnosti.
- za Klinički bolnički centar Rijeka izdvaja se 56.000,00 kn i to za financiranje programa Tečaj pripreme trudnica za porod.
- za Medicinski fakultet izdvaja se ukupno 40.000,00 kn i to za: financiranje projekta Biobanke TransMedRi 2020. i financiranje projekta Vježbanjem i pravilnom prehranom protiv dijabetesa i bolesti koštanog deficita.
- za Sv. Ana – Caritasov dom za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja izdvaja se 20.000,00 kn za financiranje programa Resocijalizacija i doškolovanje žena – žrtava obiteljskog nasilja.
Riječki socijalni nadstandard
Dodatno, u 2021. godini se za programe i projekte u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi koje provode udruge planira izdvojiti ukupno 3.260.000,00 kn iz gradskog proračuna. Riječ je o projektima i programima iz područja socijalne djelatnosti, zaštite zdravlja i zaštite životinja.
Osim financiranja programa i projekata u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi Grad Rijeka izdvaja oko 22 milijuna kuna godišnje za razne oblike socijalne pomoći.
Podijeli na društvenim mrežama